Mansur Yavaş Mülakat Gerçeğine Dikkat Çekti

Mansur Yavaş Mülakat Gerçeğine Dikkat Çekti

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş mülakat sınav ile alakalı gerçeğe dikkat çekti. Yapılan görevde yükselme sınavında torpil yaşandığı iddialarına yanıt verdi.

Mülakatın Olduğu Yerde Torpil Söylentileri Olur

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde görevde yükselme sınavı gerçekleştirdi. Sınav sonuçlarında torpil yapıldığı iddiaları gündeme getirildi. Bu iddialar üzerine Mansur Yavaş kazananların sendika dağılımlarını açıkladı. Üstüne de mülakatın olduğu yerde torpil söylentilerin olacağını sözlerine ekledi.

Sözlü sınav uygulamalarını adil bir hale getirmek için çeşitli prosedürler geliştirildi. Örneğin sözlü sınav sorularının önceden hazırlanarak kartlara basılması uygulaması getirilmişti. Bu sayede kişiye özel soruların sorulmasının önüne geçildi. Sözlü sınav esnasında ses ve görüntü kaydının tutulması uygulamasına da geçildi. Böylelikle objektif bir değerlendirme yapılması ve gerektiğinde itirazların değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Bir diğer önemli adım ise jüriler tarafından verilen puanların ayrı ayrı not alınmasıdır. Böylelikle haksız yere bir kişinin elenmesinin önüne geçilmiş olmaktadır.

Alınan tüm bu tedbirlere rağmen halen daha sınavlarda adaletsizlikler yaşanabiliyor. Zira sıralamaya 1. Sıradan girip alınacak adaylar sıralamasına giremeyen ve mülakattan çok düşük puan alan kişilerin sayısı azımsanamayacak derecede fazladır. Tüm herkesin malumu olan bu konuda daha gelişmiş tedbirlerin alınması gerekmektedir. Eğer alınan tedbirler ile bir sonuç alınması mümkün olmuyorsa bu durumda sadece merkezi atamalar ile alım yapılması yoluna başvurulabilir. Bu sayede sözlü sınav itirazları da tarihe karışacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.