1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mayıs’ta Kamu Personeli Olan Engellilere İdari İzin
Mayıs’ta Kamu Personeli Olan Engellilere İdari İzin

Mayıs’ta Kamu Personeli Olan Engellilere İdari İzin

10-18 Mayıs tarihleri arası engelliler haftası olarak kutlandığı için 10 Mayıs tarihinde kamu personeli olan tüm engellilerin izinli sayılmasına karar verildi.

A+A-

10 Mayıs’ta Kamu Personeli Olan Engellilere İdari İzin
10 ile 18 Mayıs tarihleri arası engelliler haftası olarak kutlandığı için 10 Mayıs tarihinde kamu personeli olan tüm engellilerin izinli sayılmasına karar verildi.

Başbakanlık Genelgesi ile Düzenlendi. Engelli vatandaşlarımıza özel olarak getirilen bu düzenleme Başbakanlık Genelgesi ile 2002 yılında getirilmişti. Bu tarihten günümüze kadar kesintisiz bir şekilde uygulanan izinler bu sene de uygulanacak. Senede 2 gün olarak belirlenen bu izinlerden birisi 10 Mayıs tarihinde iken ikincisi de 3 Aralık tarihindedir. Bu tarihlerin haricinde hava koşulları sebebiyle kamu kurumları da inisiyatif kullanarak engelli ve hamile vatandaşlara idari izin verme yoluna gidebilmektedir.

Engelli Aylığı. Kamu personeli olmayan engelli vatandaşlarımız için de devletimiz birtakım düzenlemeler yapmış ve yardım yapmaktadır. Bu kapsamda 1085 lira ile 1796 lira arasında değişen düzenli aylıklar verilmektedir. Aylıkların miktarı ise engel oranına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu oranlar hastaneden alınacak raporlar ile tespit edilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın bu raporları dilekçeleri ile birlikte ilgili kurumlara sunmaları da gerekmektedir.

%70 üzerinde engellilik oranına sahip olan kimseler herhangi bir geliri olmamaları ve bakıma muhtaç olmaları durumunda 1796 liraya ulaşan devlet desteğinden istifade edebilmektedir.

Bu aylıklar için engelliler bulundukları yerin kaymakamlıklarına ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvuru yapmaları gereklidir. Başvurular incelendikten sonra kişilere aylık bağlanması hakkında karar verilecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.