1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Yapacak Olan Öğretmenlerin
Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Yapacak Olan Öğretmenlerin

Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Yapacak Olan Öğretmenlerin

MEB tarafından yayınlanan duyuru ile mazerete bağlı yer değiştirme yapacak olan öğretmenler için tercih süresinin başladığı ilan edildi.

A+A-

Mazeret Tercihleri Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı resmi twitter hesabı üzerinden öğretmenlere ilişkin duyuru yayımlandı. Mazerete bağlı yer değiştirme yapacak öğretmenler için yer değişikliği tercihlerinin alınmaya başladığı duyuruldu. 

Öğretmenler aile birliği, can güvenliği, sağlık ya da engel durumu gibi mazeretlerle yer değiştirme yapabilmektedir. Kadrolu öğretmenler tüm bu sebeplerden mazerete tayinine gidebilirken, sözleşmeli öğretmenler sadece sağlık sebebiyle mazeret tayini isteyebilmektedir. Bu kapsamda yer alan öğretmenler için mazeret başvuruları daha önce alınmıştı. Başvurusu kabul edilen öğretmenler, tercihlerin başlamasını bekliyordu. 

Mazerete bağlı yer değiştirme tercih süresi 22 Ağustos 2019 Perşembe yani bugün itibariyle başladı. 27 Ağustos’a kadar tercihler yapılmaya devam edilecek. Öğretmenler bu süre içinde atanmak istedikleri yerlere ilişkin tercihlerini oluşturacaktır. 

Tercihlerin sona ermesi ile 29 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçları açıklanacak. Öğretmenlerin tercihleri sıralamaya göre değerlendirilerek yerleştirme yapılacaktır. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğretmen ise ataması yapılmayarak eski görev yerinde devam edecektir. 

Sonuçların açıklanması ile yer değiştirme yapan öğretmenler içim tebligat ve ilişik kesme işlemleri 2 Eylül tarihinde başlayacaktır. 

Yer Değiştirmeler Ağustos Sonuna Belli Olacak
MEB tarafından mazerete bağlı yer değiştirmeler bu sene bir az daha geç yapılıyor. Bu konuda açıklama yapan Bakanlık yetkilileri daha fazla öğretmenin mazeret tayininden yararlanabilmesi için böyle planlandığını açıkladı. Şimdiye kadar emniyet, adalet ev sağlık gibi pek çok kurum yer değiştirme sonuçlarını açıkladı. Böylece eşinin görev yeri değişen öğretmenin de mazeret tayini istemesi mümkün oldu. Mazeret tayini ile öğretmenlerin aile birliğinin sağlanması amaçlandı.

Diğer bir sebep ise emekliye ayrılarak meslek hayatına veda eden öğretmenlerin beklenmesi oldu. Yasaya göre emekli olacak olan öğretmenler bu işlemleri Haziran ve Temmuz aylarında yapmalıdır. Yer değiştirmeler de Ağustos’ta planlandı ki emekliye ayrılan öğretmenlerin yerleri doldurulsun. Aynı zamanda daha çok boş kadro olacağı için öğretmenlerin tercih yapması da avantajlı oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.