1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB 11 Bin Yetenekli Öğrenciye Eğitim Verileceğini İlan Etti
MEB 11 Bin Yetenekli Öğrenciye Eğitim Verileceğini İlan Etti

MEB 11 Bin Yetenekli Öğrenciye Eğitim Verileceğini İlan Etti

Milli Eğitim Bakanlığının hayata geçirdiği eğitimde hedef eğitim kapsamında yapılan çalışmalarla öğrenciler yeteneklerine göre eğitim almaya teşvik ediliyor.

A+A-

2019 yılı itibari ile eğitim alanında köklü değişiklikler yapmaya hazırlanan ve sistem bazında yapılması planlanan birtakım önemli değişikliklerin de bizzat bakan tarafından açıklandığı yeni sistem içerinde öğrencilerin eğitim kalitelerinin ve verimliliğinin arttırılması çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

MEB Bakanı Ziya Selçuk’un ihtimam gösterdiği konuların başında gelen eğitimde kalite ve öğrencinin aldığı eğitimin pratik hayatta karşılık bulması konuları idealinde hazırlanan planlamalar kapsamında binlerce öğrencinin sanata ve spora mesleki anlamda teşviki için mesai harcanıyor.

Sayıları yaklaşık olarak 11 bini bulan öğrenciler için ayrılacak olan kontenjanlar neticesinde, ilerleyen süreçte doğru karar verildiği kanaatine varılan öğrencilerini hem eğitmenler hem de velilerin yönlendirilmeleri ile müzik, spor ve sanat alanlarında eğitim almalarının önündeki engeller kaldırılacak.

Türkiye genelinde 82’ye varan sayısı ile güzel sanatlar ve 76’ya ulaşan spor liselerinin özel yetenek sınavları için açılacak kontenjanlara, geçtiğimiz günlerde LGS sınavına giren öğrenciler için eğitim fırsatı tanınmış olacak.

1 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Liselere Giriş Sınavı (LGS) akabinde tercih döneminde, öğrencinin geleceğinde belirleyici rol oynayacak olan alternatif başvurular için hazırlanan sanat ve spor liseleri için merkezi puanlamanın dışında yetenek sınavı puanları belirleyici olacak.

LGS için yapılacak olan merkezi yerleştirmenin dışında alternatif olan eğitimlere başvuruların bugünden itibaren başladığı ve en geç 28 Haziran’a kadar başvuruların tamamlanması gerektiği ilan edildi.

Ayrıca puanlama esasında LGS merkezi yerleştirme puanının hesaba katılmayacağı ve öğrencilerin yerleştirmelerinde kullanılacak ortaokul başarı puanı, ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacağı ilgili velilere ve öğrencilere sunuldu.

1-5 Temmuz arasında yapılması planlanan yetenek sınavları için başarı elde eden öğrenciler için LGS merkezi yerleştirme tarihi beklenmeden kayıt yapılabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum