MEB 2019-2020 Eğitim Yılı Okul Açılışını ve Tatil

MEB 2019-2020 Eğitim Yılı Okul Açılışını ve Tatil

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı için okulların açılış tarihini, yarıyıl ve arar tatillerin tarihlerini ilan etti. Okula başlama yaşı kaç oldu? Detaylar haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru metni ile birlikte hem 2019-2020 yılı eğitim öğretim dönemine dair öğrenim takvimi belli oldu hem de okullara başlama yaşı ile ilgili yapılan son düzenlemenin kriterleri netleşti.

Okullar 9 Eylül’de Açılıyor

Milyonlarca öğrenci, veli ve öğretmenin büyük bir merak ile beklediği eğitim yılına dair detaylar ve bilgiler netleşirken, MEB tarafından duyurulan bilgilere göre okulların açılış tarihi 9 Eylül olarak ilan edildi.

Eğitim Sisteminde Yeni Dönem

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz sene içerisinde detayları ile çalıştığı yeni eğitim sisteminin de ilk eğitim öğretim yılı bu sene faaliyete geçirilecek. Hazırlanan yeni sisteme göre özellikle yıl içerisinde yer alan tatil dönemlerinde köklü değişikliğe gidilecek.

Yaz Tatili 11 Hafta

Daha önceki yıllarda 13 hafta olarak belirlenen yaz tatili bundan sonraki süreçte 11 hafta olarak revize edilecek ve ayrıca yıl içerisinde iki farklı tarihte ve dönemde olmak üzere birer hafta ayrıca tatil dönemi uygulaması başlamış olacak.

18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılmış olacak ve söz konusu tatil dönemine hafta sonu tatilleri de eklenerek 9 günlük tatil imkanı sunulacak. Yarıyıl tatili ise; 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün olarak uygulanacak.2019-2020 eğitim öğretim yılı İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi ise 3 Şubat 2020'de resmen başlamış olacak.

Söz konusu ikinci bir haftalık tatil dönemi ise 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanacak olup; 13 Nisan'da başlayacak olan ikinci dönemin ikinci yarısı ve bütün yılın son dönemi ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek ve eğitim öğretim yılı programı tamamlanacak.

İlkokula Başlama Yaşı Kaç Oldu?

Geçtiğimiz yıllarda çocukların küçük yaşta eğitime başladığı tespit edildiği için okula başlama yaşları, içinde bulunacak şartlar baz alındığında eğitmenlerin ve ebeveynlerin inisiyatifi ile belirlenecek. Örnek olarak; 69 - 70 - 71 aylık çocukların okulları bir yıl ertelenebilir. Bu çocuklar isterlerse ana sınıfına gidebilecek; 66 - 67 - 68 ayını tamamlayan çocukların velileri isterlerse dilekçe ise bu ay grubunda yer alan çocuklarını birinci sınıfa kayıt edilebilecek. Ayrıca 72 aylıktan sonraki çocuklar için eğitim öğretim başlangıcı zorunlu olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.