MEB 4 Farklı Senaryo İçinde Hazırız

MEB 4 Farklı Senaryo İçinde Hazırız

Vaka sayısının 1200’e dayanması ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 4 farklı senaryo ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını açıkladı. MEB durumu vatandaşların iyice kafasını karıştırmış durumda. Telefi eğitimleri olmayacak gibi.

Çok değil bundan 10 gün önce vaka sayısının 3 hafta içerisinde 100’lü rakamlara çekilebileceği iddia edilirken vatandaşlarımızın sosyal mesafe ve maske takma gibi önlemleri hiçe sayması sonucunda 33 günde ancak 1000’in altına çekilebilen vaka sayısı 4 günde 1200’e kadar yükseldi. Bu yükselişle birlikte gözlerin Milli Eğitim Bakanına çevrildiği görüldü. Son artan vakalar sonrasında Ziya Selçuk herkesin kafasında ki soru işaretlerini giderecek net açıklamalar yaptığı görüldü.

Öğrenci ve Öğretmenlerimizi Kesinlikle Riske Atmayacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un altını çizdiği en önemli husus ise öğrenci ve öğretmenleri kesinlikle riske atacak herhangi bir maceraya girilmeyeceği açıklaması oldu. Bu sebeple okulların açılması ve hangi şartlarda eğitim öğretime başlayacağı konusunda Bilim Kurulu ile yapılacak toplantı ile nihai kararın alınacağını açıkladı. Bu nokta hiçbir öğretmen ya da öğrencinin en küçük bir risk altına bile sokulmayacağını ifade ettiği görüldü.

4 Senaryo İçin Hazırlıklar Tamamlandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 4 farklı senaryo ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti. Okulları tamamen ve yüz yüze eğitime açmak için istekli ve hazır olduklarını ifade eden Ziya Selçuk Bilim Kurulu ile yapılacak toplantı ile birlikte 4 senaryodan birinin hayata geçirileceğini aktardı. Hazırlıkları tamamlanan 4 senaryo ise şu şekilde sıralanıyor;

• 1. senaryoya göre okullar sosyal mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uyularak herhangi bir kısıtlama olmaksızın tamamen açılması şeklinde planlanıyor.

• 2. senaryoya göre okullar belirli günlerde açık olacak. Sınıflar 2 gruba ayrılarak 2’şer gün okula gelecekler. Her gruptan sonra bir gün sınıflar temizlenecek. Sınav gruplarının ise cumartesi günü okula gelmesi planlanıyor.

• 3. senaryoda ise, okulların yüz yüze olarak hiç açılmaması ve geliştirilmiş geniş tabanlı bir online eğitim uygulanması ön görülüyor.

• 4. senaryoda ise okulların vaka sayılarının yoğun olduğu illerde online açılması az vaka olan illerde yüz yüze açılması şeklinde planlanıyor.

Bakanlık her ne kadar okulların yüz yüze açılması konusunda oldukça istekli olsa da artan vaka sayısı, beklenen ikinci dalga riski ile birleşince okulların en azından ikinci döneme kadar online eğitimle açılmasının en güçlü ihtimal olduğu iddia ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum