1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB 5 Yılda Baştan Aşağı Yenilenecek
MEB 5 Yılda Baştan Aşağı Yenilenecek

MEB 5 Yılda Baştan Aşağı Yenilenecek

2019-2023 Stratejik Planı’na göre Milli Eğitim Bakanlığı kendisini baştan aşağı yenileyecek. Müfredat Tamamen Değişecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önderliğinde hazırlanan yeni eğitim planına göre 5 yıllık süre içerisinde eğitim konusunda köklü değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklerden birisini de müfredat oluşturuyor. Her ne kadar eski Bakan İsmet Yılmaz tarafından kapsamlı bir şekilde değiştirilse de yeniden tamamen değiştirilmesi hedefleniyor. 

İlkokullarda not sisteminin kaldırılması da hedefler arasında yer alıyor. Böylelikle öğrencilerin küçük yaştan itibaren bir yarış içerisine girmeleri engellenecek. Sınavla öğrenci alan liselerin azaltılması da için de çalışmalar yürütülecek. Bu kapsamda okullar arasındaki eğitim kalitesi farklılıklarının giderilmesi de hedefleniyor. 

Öğretmenlere Yönelik Düzenlemeler 
Yeni eğitim planı içerisinde öğretmenlere yönelik olarak da düzenlemeler yer alıyor. en önemli düzenlemelerden birisi ise öğretmenlik meslek kanunu ile ilgilidir. Meslek kanunu ile sözleşmeli öğretmenlik süresi kısaltılacak iken ücretli öğretmenlerin ücretlerinin de iyileştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca özel okulların sayısının artırılması da plan içerisinde yer alan hususlardan birisidir. 

Öğretmenlik meslek kanunu ile birlikte uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik gibi unvanların da getirilmesi hedefleniyor. Böylelikle öğretmenlerin görevlerinde yükselmek için kendilerini geliştirmeleri sağlanacak. Kendilerini geliştirmeyen öğretmenlere yönelik ise görevden uzaklaştırmaya varacak tedbirler uygulanacak. Böylelikle öğretmenlerin daha kalifiye olmaları sağlanacak ve bu da eğitim kalitesinin artırılmasına büyük katkı sunacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum