MEB Bursluluk Sınav Müfredatı Açıklandı

MEB Bursluluk Sınav Müfredatı Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bursluluk sınavına girecekler için sınav müfredatının birinci dönem konularından oluşacağını açıkladı. Sınavın ne zaman olacağı haber içerisinde sunuldu.

Sadece Birinci Dönem Sorulacak

İlköğretim 5, 6, 7, ve 8. Sınıf öğrencileri ile lise 9,10 ve 11. Sınıf öğrencileri bursluluk sınavına girmektedir. Bu sene yapılacak bursluluk sınavının konuları öğrenciler tarafından merak ediliyordu. Eğitime uzaktan devam edildiği için gerekli kazanımlar eksik kalıyordu. İşte bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından beklenen açıklama yapıldı.

2019-2020 eğitim öğretim yılında yapılacak olan bursluluk sınavında öğrenciler sadece birinci dönem konularından sorumlu olacaktır. Örneğin 5. Sınıf öğrencisi sadece bu sınıfın ilk döneminden sorumlu olacak ve ikinci dönemden soru sorulmayacaktır.

Lise öğrencileri için de sevindiren bir karar verildi. Sınava giren lise öğrencileri önceki sınıfların müfredatından da sorumlu tutuluyordu. Bu sene yapılacak olan sınavda tüm sınıfların sadece birinci dönem müfredatından soru sorulacaktır. Örneğin bursluluk sınavına giren 10. Sınıf öğrencisi 9. Sınıf birinci dönem ve 10. Sınıf birinci dönem konularından sorumlu olacaktır.

Sınav Ne Zaman?

İlköğretim ve ortaöğretim bursluluk sınavı MEB takvimine göre 25 Nisan 2020 tarihinde yapılacaktı. Ancak korona virüs salgını nedeniyle alınan önlemlerden ötürü bursluluk sınavı da ertelendi. Sınavın yeni tarihi 6 Haziran 2020 olarak belirlendi. Öğrenciler bu tarihe kadar sınava hazırlanabilecektir. Sınavın yeniden ertelenip ertelenmeyeceği ise şartlara göre belli olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.