1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB: Disiplin Amiri Soruşturma Yapmadan Ceza Veremez
MEB: Disiplin Amiri Soruşturma Yapmadan Ceza Veremez

MEB: Disiplin Amiri Soruşturma Yapmadan Ceza Veremez

Milli Eğitim Bakanlığı, disiplin amirlerine tanınan uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarını verebilme yetkisinin soruşturma yapmaksızın kullanılamayacağını açıkladı.

A+A-

Disiplin Soruşturması Açılmalı
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu disiplin cezası verme usullerini tereddüte mahal bırakmaksızın belirlemiştir. Bu kapsamda uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarının vermeye yetkili kişi disiplin amiri olarak belirlenmiştir. Ancak kademe ilerlemesinin durdurulması ve memuriyetten çıkarma cezaları ancak disiplin kurulları tarafından verilebilecektir. 

MEB Milli Eğitim Bakanlığı disiplin amirinin ceza verebilmesi için soruşturma açılmasının şart olduğunu açıkladı. Aksi takdirde verilen ceza disiplin hukukuna aykırı olacak ve verilecek ceza bozulacaktır. Usul açısından inceleyecek olursak disiplin soruşturması bir muhakkik atanması gereklidir. Bu soruşturmacı en az soruşturulan kişinin rütbesinde olmalıdır. Soruşturmada kişinin neyle suçlandığı ayrıntılı bir şekilde belirtilmelidir. Kişinin kendisini savunabilmesi için de en az 7 günlük süre verilmesi gerekiyor. Bunun gibi pek çok usul ayrıntıları bulunmaktadır. Bu usul gerekliliklerinden en az 1 tanesinin ihlali durumunda soruşturmanın ve verilen cezanın iptali söz konusu olacaktır. 

Danıştay Kararı 
Usulüne aykırı bir şekilde yürütülen soruşturma neticesinde verilen disiplin cezasının hukuka uygun olmadığı yönünde Danıştay’ın da muhtelif kararları mevcuttur. Örneğin 1994 tarihinde karar verilen 1996/1793 esas numaralı dosyayı buna örnek olarak verebiliriz. Bunun gibi daha çok sayıda karar bulunuyor. Danıştay’ın vermiş olduğu bu kararlar emsal teşkil etmektedir. Dolayısıyla bu kararlara uymak zorunludur. Uyulmaması gibi bir durum söz konusu olamayacağı gibi olması durumunda da idareciler ve idare bundan sorumlu tutulacak ve ekstradan tazminat ödemek durumunda kalınacaktır. 

Hangi dönemde olursa olsun adli ve idari soruşturmaların usullerine uyulması gereklidir. Hukuk düzeninde yer alan usul esastan önce gelir ilkesi de son derece önemlidir. Zira esas açısından ceza vermeyi gerektiren eylemler usul kurallarına uyulmaması nedeniyle cezalandırılamıyor. Bu durum tamamen yanlış bir şekilde soruşturma yürütülmesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hem idarecilerin hem de memurların disiplin hukukunu en iyi şekilde öğrenmesi ve tatbik etmesi gereklidir. Aksi takdirde büyük mağduriyetler oluşması söz konusu olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.