MEB İki İlimize İş Garantili Tarım Liseleri Açılacak

MEB İki İlimize İş Garantili Tarım Liseleri Açılacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onaylaması ile birlikte Konya ve Tokat illerimizde iş garantili tarım liseleri açılacak. MEB pilot uygulaması yapılacak ve tüm şehirlere zamanla yayılacak.

MEB Tarım Liseleri Pilot Uygulama Yapılacak!

Tarım sektöründe ilerleme kaydedilmesi adına yapılan çalışmalara Milli Eğitim Bakanlığı da dahil oldu. Bu kapsamda Tokat ve Konya illerimizde tarım lisesi açılmasına onay verildi. Üniversite ve Bakanlık işbirliği ile gerçekleştirilen bu projede istenilen başarı elde edilirse diğer illerimize de tarım liseleri açılabilecek.

Bu proje ile liselerin kimya laboratuvarları aktif bir şekilde kullanılacak. Öğrenciler mezun olduklarında iş sahibi olacaklarına dair de bir garantiyi okula girmeden evvel almış olacak. Böylelikle öğrenciler mesleklerini öğrenmek için daha istekli davranacak.

Tarım şehri olan Tokat ve Konya illerimizde bu sayede verimin artırılması da amaçlanıyor. Giderek azalan tarım arazilerinin daha verimli kullanılması böylelikle mümkün olacaktır. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi rektörü Profesör Doktor Bünyamin Şahin, kamu kurumları ile çok başarılı bir süreç ilerlettiklerini ifade etti. Bürokrasiyi azaltmayı hedeflediklerini ifade eden Şahin, imzalanan protokolle öğretim üyelerinin eğitim verebileceklerini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı son zamanlarda meslek eğitimine ayrı bir önem vermeye başladı. Bu sayede işgücüne katılacak olan gençlerin daha eğitimli bir şekilde mesleklerini icra edebilmeleri amaçlanmaktadır. Eğer istenilen başarıya ulaşılırsa diğer illerimizde de bu liselerin devamı açılıp tarıma katkı sunulabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum