1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB, Lise Sınıf Geçme Şartlarını Açıkladı
MEB, Lise Sınıf Geçme Şartlarını Açıkladı

MEB, Lise Sınıf Geçme Şartlarını Açıkladı

YKS’ye girecek öğrencilerin sınıf geçme endişesi üzerine MEB açıklama yaparak 12. Sınıf öğrencilerinin sınıfta kalmayacağını belirtti.

A+A-

Mezuna Kalan Öğrenciler Üniversiteye Kayıt Yaptırabilecek

MEB web sitesi üzerinden sınıf geçme ile ilgili sık sorulan sorular yanıtlanarak yayınlandı. Böylece sınıfta kalma korkusu yaşayan öğrenci ve velilere ışık tutuldu. Öğrencilerin sınıf geçme değerlendirmesinde sadece ilk dönem notları baz alınacaktır. Bu durum 12. sınıfılar için de geçerlidir. Yüz yüze yapılmayan dersler ve elektronik sınavlar değerlendirilmeyecektir.

Yılsonu başarı puanı 50’yi aşan herkes sınıf geçebilecektir. Başarısız ders sayısının önemi olmaksızın üst sınıfa sorumlu olarak geçilecektir. 12. Sınıf öğrencileri başarısız derslerden sorumlu tutulacaktır ve başarılı olduktan sonra mezuniyet notu hesaplanarak mezun edileceklerdir.

Üniversiteye yerleşen adaylara Aralık ayı sonuna kadar diploma sunma hakkı tanınacaktır. Bu süre içinde mezun olma koşullarını sağlayan öğrenciler yüksek öğrenimine devam edebilecektir. Üniversiteye kayıt yaptırırken bir sorun yaşanmayacaktır.

Mezuniyet puanı 4 yılın aritmetik ortalaması ile bulunacaktır. Bu puan öğrenciler üniversite tercihi yaparken etkenlerden biri olacaktır.

Devamsızlıktan sınıfta kalma devam edecektir. Devamsızlık için de sadece ilk dönem baz alınacaktır. İlk dönemde yapılan devamsızlık tüm yıl için olan devamsızlık hakkını aşıyorsa öğrenciler sınıfta kalacaktır.

Sorumlu geçilen dersler için ilk dönem ve ikinci dönemde sınavlar yapılacaktır. Sadece bir dersten başarısız olanlar ise tek ders sınavına girerek mezun olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.