1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB Neden Ücretli Öğretmen Alıyor?
MEB Neden Ücretli Öğretmen Alıyor?

MEB Neden Ücretli Öğretmen Alıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı neden öğretmen yetersizliğini atama ile değil ücretli öğretmenlik ile gidermektedir? Ücretli Öğretmenliğin MEB İçin Avantajları! Öğretmen sayısı yetersiz...

A+A-

Ücretli Öğretmenlik
MEB’e bağlı okullarda öğretmen yetersizliği sıklıkla gündeme gelmektedir. Öğretmen açığı nedeniyle ilana çıkılarak öğretmen ataması yapılsa da diğer taraftan ücretli öğretmen alımları devam etmektedir. Son olarak 20 bin öğretmen ataması yapılmıştır ancak okulların açılması ile ücretli öğretmen alımları da yapılmaya devam ediyor. 

Öğretmen sayısının yetersiz olması nedeniyle ücretli öğretmenliğe başvurulmaktadır. Boş norm kadrolara, aylıksız izne ayrılma, uzun süreli sağlık raporu alma, doğum iznine ayrılma, tayine gitme ya da emekli olma gibi nedenlerle görevinden ayrılan öğretmenler olabilmektedir. İşte onların yerine oluşan açıklar ücretli öğretmenlerle doldurulur. 
Üniversite ve yüksekokul mezunu olanlar, ortaöğretim ve ilköğretim öğretmenliği şartlarını taşıyanlar, mesleki ve teknik eğitim kurslarında öğretmenlik yapanlar gibi kişiler ücretli öğretmen olabilecektir. Ücretli öğretmen alımı geçici olarak ve ders ücreti karşılığı olarak yapılacaktır. 

Resmi bir görevi olan ücretli öğretmenlere haftada 8 saat ders görevi verilebilir. Resmi görevi olmayan ve yükseköğretim mezunu olanlara haftada 12 saate kadar, orta dereceli kurumlarda çalışanlara ise haftada 24 saate kadar ders görevi verilebilir. 

Ücretli Öğretmenliğin MEB İçin Avantajları
MEB tarafından öğretmen ataması yapılması için titiz ve uzun bir çalışma yürütülür. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden boş norm kadrolar toplanır, ihtiyaçlar değerlendirilir ve ilana çıkılır. Başvurular alınarak tek tek değerlendirilir, adaylara mülakat ve güvenlik soruşturması yapılır. Yaklaşık 1 yıl süren süreç sonrasında atamalar yapılır. Ancak ücretli öğretmen alımlarında MEB direkt olarak sürece dahil olmaz, il ve ilçe milli eğitimler süreci yönetir. Bir ay gibi kısa bir sürede ücretli öğretmen alımı yapılır. 

Yani ücretli öğretmen almak çok kısa sürede ve pratik bir şekilde yapılacaktır. Ancak sözleşmeli öğretmen almak için takip edilmesi gereken prosedür uzundur. 

MEB için diğer bir avantaj da maliyettir. Ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmenin yarı fiyatına aynı işi yapmaktadır. Bu yüzden de MEB için tasarruf anlamına gelir. Ancak maalesef ki ücretli öğretmenler taşeron durumuna düşürülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum