MEB: Okul Yöneticileri Başka Okullarda DYK Görevi Alamaz

MEB: Okul Yöneticileri Başka Okullarda DYK Görevi Alamaz

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı görüş yazısında okul yöneticilerinin bir başka okulda DYK görevi alamayacaklarını net bir şekilde ifade etti.

Okul Yöneticilerinin Derse Girmesi 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında okul yöneticileri de aylık karşılığında derse girmek zorundadır. Zorunlu derslerin saati 6 olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak 6 saate kadar da ek ders verilebilir. Ancak bazı okullarda 6 saatlik zorunlu ders verilmesi dahi mümkün olmamaktadır. İşte bu durumlarda ne yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendi. Bakanlığın görüş yazısına göre aylık karşılığı derslerini dolduramayan yöneticilerin başka bir okulda derse girmeleri mümkün değildir. 

Aylık karşılığı derslerin dahi başka bir okulda tamamlanması mümkün değilken ek ders mahiyetinde olan derslerin de başka bir okulda tamamlanması mümkün değildir. Dolayısıyla okul yöneticileri sadece ve sadece kendi okullarında görevlendirilebilir. Bu görüş yazısına aykırı olan görevlendirmeler hukuka aykırı bir işlem olacaktır. İşte bu nedenle de yargı yolu açılacaktır. Kanuna ve mevzuata aykırı hareket etmek istemeyenlerin bu konuda hassas davranmaları gerekiyor. 

Herhangi bir itiraz yapılması halinde bu görevlendirmeler iptal edilecektir. Bununla da kalmayacak kamunun zarara uğraması söz konusu ise bu zararın giderilmesi yoluna da gidilecektir. Yöneticilerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Yöneticilerin bu görevlendirmeleri Bakanlık tarafından ve aynı zamanda Sayıştay tarafından da denetlenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum