1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEB: Soruşturma Açmadan Ceza Verilmez
MEB: Soruşturma Açmadan Ceza Verilmez

MEB: Soruşturma Açmadan Ceza Verilmez

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaleme alınan görüş yazısında soruşturma açmadan memurlara ceza verilemeyeceği belirtildi.

A+A-

Danıştay Kararı 
Milli Eğitim Bakanlığı uygulamada karşılaşılan bir sorun üzerine görüş yazısı yayınladı. Bakanlık bu yazısında memurların soruşturma açılmadan ve savunması alınmadan disiplin cezası verilmesinin hukuka uygun olmadığını belirti. Ayrıca bazı durumlarda soruşturma açılmadan sadece savunma alınarak disiplin cezası verildiği de gözlemlenmektedir. İşte bu durumun da kanunlara ve hukuka aykırı olduğu görüş yazısında yer aldı.

Mevzuata uygun bir şekilde disiplin cezası verilebilmesi için ilk olarak soruşturma açılması gereklidir. Bunun için ise memur hakkında soruşturma yürütülebilmesi konusunda disiplin amirinden izin alınması gereklidir. Eğer amir soruşturma açılmasına izin verirse bu durumda soruşturma açılabilecektir. 

Disiplin cezasının hukuka uygun olabilmesi için yürütülen disiplin soruşturmasının da hukuka uygun olması gerekmektedir. Bu kapsamda memurun ne ile suçlandığı açıkça belirtilmeli, kendini savunabilmesi için de makul bir süre verilmelidir. Ardından ise mevzuatın gösterdiği ceza verilmelidir. Tüm bu aşamalardan herhangi birisinde eksiklik ya da yanlışlık olursa soruşturma usulüne uygun bir şekilde yapılmamış olacaktır. Bu sebeple de cezanın iptali gerekecektir. Usulüne uygun disiplin soruşturması yapılmaması kişilerin mağdur olmasına da neden olacaktır. Böylesi sorunlara mahal vermemek adına soruşturmacıların ve idarecilerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Disiplin cezaları ile ilgili mevzuatın dikkatli bir şekilde okunması faydalı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.