1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB, Suriyeli Yardımcı Öğretmen Görevlendiriyor
MEB, Suriyeli Yardımcı Öğretmen Görevlendiriyor

MEB, Suriyeli Yardımcı Öğretmen Görevlendiriyor

Suriyeli mültecilere verilecek olan eğitimlerde yardımcı olması için MEB tarafından, Suriyeli yardımcı öğretmenler görevlendiriliyor.

A+A-

Öğretmenlere ve İdareye Yardımcı Olacaklar
Suriyeli mülteciler ülkemizin hemen her yerinde yaşıyor. Okul çağındaki çocuklar ise eğitimlerine burada devam ediyor. Suriye uyruklu öğrenci sayısı fazla olan okullarda Suriyeli yardımcı öğretmenler görevlendirilmektedir. MEB tarafından gönüllülük esasına göre alınacakları belirtilen bu kişiler, Suriyeli öğrencilerle ilgili konularda çalışacak. Öğretmenlere yardımcı olurken, Suriye uyruklu çocukların velileri ile okul yönetimleri arasındaki iletişimi de sağlayacaklardır. 

Bu şekilde görevlendirilecek olan kişilerin akademik kariyerleri, formasyon alıp almadığı gibi konularda MEB tarafından bir açıklama yapılmadı. Alınacak olan öğretmenlerin yeterlilikleri konusunda bir bilgi yoktur. Bu öğretmenlerin neye göre seçildiği de belirsizdir.

Gönüllüler Ama Teşvik Ödenecek
MEB tarafından ilgili okullara gönderilen yazı ile gönüllü yardımcı öğretmen görevlendirmesi yapıldığı bildirildi. Bu personeller her ne kadar gönüllülük esasına göre çalışıyor olsa da teşvik ödemesi okul müdürlükleri tarafından yapılacaktır. 

Bakanlık tarafından gönderilen yazıda Suriyeli öğretmenlerin görevleri de sayıldı. Suriyelilerin yoğun olduğu sınıflarda Türk öğretmene yardımcı olmak, Suriyeli velilerle ilgili idari işleri yapmak, Suriyeli öğrencilere iletişim ve rehberlik yapmak, Suriyeli öğrencilerin devam takiplerini sağlamak ve aile ziyaretlerini yapmak gibi işleri yapacaklardır. Ayrıca diğer öğretmenler gibi kat ve bahçe nöbeti de tutacaklardır. İkili eğitim veren okullarda yarım gün, diğer okullarda tam gün görev yapacaklardır. bu şekilde Suriyeli öğrencilerin okula daha iyi uyum sağlaması amaçlanmaktadır. Diğer yandan resmi olarak olmasa da ucuz işgücü olarak Suriyeli öğretmen istihdam edilmiş olacaktır. 

Öğretmenler gönüllü olarak görevlendirilmiş olsa da işlerindeki disiplin okul müdürlükleri tarafından kayıt altına alınacaktır. Okullar tarafından devamsızlık ve disiplin işlemleri konusunda tutanak tutulacaktır. Bu tutanaklar il milli eğitim müdürlüklerine teslim edilecektir. Böylece Suriyeli öğretmenlerin takibi yapılacak ve işini yapıp yapmadığı denetlenecektir.

Yeni bir uygulama olan Suriyeli öğretmenler ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi (YÖBİS) birimi ilgilenmektedir. Bu konudaki sorular ve öneriler için YÖBİS ile iletişime geçilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.