1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEB Yönetici Görevlendirme Sınavı
MEB Yönetici Görevlendirme Sınavı

MEB Yönetici Görevlendirme Sınavı

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte MEB yönetici görevlendirme sınavında önemli değişiklikler yapıldı.

A+A-

Sınav İçeriği Değişti
Yönetici görevlendirme sınavı önceden sadece MEB tarafından yapılabiliyordu. Şimdi ise ÖSYM de bu sınavı yapabilecek. Adayları daha çok ilgilendiren husus ise sınavın içeriği ile ilgilidir. Bundan sonra genel yetenek ve genel kültür ile eğitim bilimleri sınavlarının ağırlıkları %35'er olarak uygulanacak. Böylelikle toplam puanın %70'ini bu iki sınavdan alınacak puanlar belirleyecek. Eski sistemde mevzuatın ağırlığı %40 iken yeni düzenleme ile %10'a düşürüldü.

Okul yönetimi ve halkla ilişkiler konuları ise sınavda sorulmayacak. Daha önceden ağırlığa sahip olan resmi yazışma ve protokol kuralları konularının da ağırlıkları kaldırıldı. 

Müdür ve müdür yardımcısı atamalarında test sınavının ağırlığı önceki sistemde %60 iken yeni değişiklikler ile birlikte %80'e çıkarıldı. Bu da sınavın ağırlığının ciddi manada artırılıp adam kayırmacılığın önüne geçmek için getirilmiş bir kural olarak yorumlanmalıdır. Bu sebeple de son derece isabetli bir karar olduğunu söylemek gerekir. Bu uygulama değişikliğin Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte hayata geçirilecek. Dolayısıyla geçmişte yapılan işlemlerde herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır. Yeni yapılacak yönetici atamalarında bu hususa riayet edilmemesi durumunda ise yargı yoluna başvuru yapılabilir ve hak aranabilir. Mahkeme kararına bakanlığın ve ilgili kurumların uyması gereklidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum