MEB Yöneticileri Sadece Yazılı Sınavla Atanmalıdır

MEB Yöneticileri Sadece Yazılı Sınavla Atanmalıdır

Türk Eğitim - Sen başkanı Geylan, eğitimde liyakatin sağlanması için yönetici atamasında mülakatın kaldırılarak sadece yazılı sınavla atama yapılmasını istedi.

Yönetici Atamasında Mülakat Kalkmalı

Milli Eğitim Kurumlarına Yönetici seçmek için öncelikle yazılı sınav yapılmaktadır. Bu sınav 2020 yılı için 15 Mart’ta yapılacaktır. Sınavda başarılı olanlar ikinci aşama olarak sözlü sınava alınacak ve başarılı olanların ataması yapılacaktır. 

Türk Eğitim-Sen Başkanı Talip Geylan, yönetici alımlarında mülakat yapılmasının adayın mensubiyetine göre seçilmesi anlamına geldiğini söyledi. Halbuki MEB yöneticileri tecrübe, başarı, yenilikçilik ve ileri görüşlülük gibi kriterlere göre seçilmelidir.

Grylan geçtiğimiz sene yönetici ataması yapılırken mülakat yapılmadan yazılı sınavla atama yapıldığını hatırlatarak, bu sene de aynı usulün takip edilmesini istedi. Böylece emek veren ve yazılı sınavda başarı gösteren eğitimci tahrip edilmeyecektir. Bundan sonraki tüm atamalarda mülakat şartı kaldırılarak sadece yazılı sınavla atama yapılması gerekir.

Eğitim Alanında Kariyer Fırsatı

Eğitimde kariyer hedefleyen öğretmenler mutlaka MEB yönetici seçme sınavına girmelidir. Bu sınava kadrolu öğretmenler girebilirken, sözleşmeli ve ücretli öğretmenler giremeyecektir. Kadrolu oldukları zaman bu öğretmenler de sınava girebilecektir. Sınavda başarılı olanlar okullarda müdür ve müdür yardımcısı pozisyonlarına atabilirler. Adaylar öncelikle müdür yardımcısı olacak, şartları sağlayınca müdür olabilecektir.

Halen MEB kurumlarında yönetici olan adaylar da sınava girebilecektir. Yöneticiliğin devamı ya da bir üst pozisyona terfi için sınava girmek gerekir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.