1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. MEB’deki Taşeronlara Asgari Ücret Ayarı 2.558
MEB’deki Taşeronlara Asgari Ücret Ayarı 2.558

MEB’deki Taşeronlara Asgari Ücret Ayarı 2.558

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaleme alınan ve tüm birimlere gönderilen resmi yazıya göre taşeron işçilerin maaşları brüt 2.558 liranın altında olmayacak.

A+A-

%4 Zam Yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan taşeron işçilere %4 oranında zam yapılması gerektiği Bakanlık tarafından belirtildi. %4 zam yapıldıktan sonra brüt maaşı 2.558 liranın altında kalan çalışanlar için ise ücretlerinin brüt 2.558 liraya tamamlanması istendi. Brüt ücret sınırını geçen taşeron işçilerde ise sadece %4 oranında zam yapılacak. 

Taşeron işçilere uygulanacak olan %4’lük zam oranı 2020 yılına kadar uygulanacak. Bu tarihe kadar yapılan zamlar enflasyon oranının altında kalmış olsa da müdahale edilmeyecek. Sadece asgari ücretin altına düşmesi durumunda ücretlere seyyanen zam yapılacak.

Zam haricinde yıllık olarak 52 günlük tediye ödenmesine de devam edilecek. Böylelikle taşeron işçilerin maaşlarının aylık 250-300 lira arasında bir artış yaşaması da sağlanacak. Bu da alınan düşük zam miktarı ile aradaki farkın kapanmasını sağlayacaktır. 2020 yılından sonra taşeron işçilerin alacakları zam oranları yapılacak toplu sözleşme neticesinde belirlenecektir. Daha yüksek bir oranda zam verilmesi de pek ala gündeme gelebilir. 

Ödenen bu net ücretlere aile ve çocuk yardımı gibi yardımların dahil olmadığını da belirtmek gerekir. Dolayısıyla bu yardımlarla birlikte çalışanların maaşları daha da çok artacaktır. Ancak ailesi olan çalışanlar için bu ücretler sosyal devletin bir gereğidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.