MEB’in Sınavında Yazılı ile Sözlü Sınav Arasında 40 Puan Fark Oluştu

MEB’in Sınavında Yazılı ile Sözlü Sınav Arasında 40 Puan Fark Oluştu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurtdışına gönderilecek öğretmenleri seçmek için yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda verilen puanlar arasında 40 puanlık fark oluştu.

Listeler Açıklanmadı
Yurtdışında eğitim verecek öğretmenlerin belirlenmesi için 2019 yılının Şubat ayı içerisinde yazılı sınav gerçekleştirilmişti. Ardından Mart ayı içerisinde temsil sınavı yapıldı. Sonuçlar ise yakın bir zaman dilimi içerisinde açıklandı. Fakat sınav sonuçları liste halinde yayınlanmadı. Bu nedenle de kimin ne kadar puan aldığı net olarak belirlenemedi. Fakat sınava giren ve haksızlığa uğradığını düşünen adayların çabaları sonucunda yazılı ile sözlü sınav arasındaki farkın 40 puana kadar çıktığı fark edildi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama yapması bekleniyor. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sözleşmeli öğretmenlik alımlarında yazılı ile sözlü sınav arasında uçurumların oluşmayacağını ifade etmişti. Her ne kadar sözleşmeli öğretmenlik sınavlarında buna dikkat edilmiş olsa da diğer sınavlarda halen daha büyük farklar oluşmaya devam ediyor. Bu nedenle de adaylar rahatsızlıklarını dile getiriyorlar.

MEB’in bu konuda bir açıklama yaparak sorunu çözmesi de isteniyor. Bu konu hakkında herhangi bir gelişme olması durumunda sitemizden derhal öğrenebilirsiniz. Mülakatlarda çok düşük puan aldığını düşünen adaylar itirazlarını yapabilirler. İtiraz sonucunda herhangi bir sonuç alınmazsa bu durumda yargı yoluna başvuru yapılabilir. Mahkeme kararı kurum tarafından uygulanmak zorundadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.