1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB’ten Kayıt Parası Uyarısı
MEB’ten Kayıt Parası Uyarısı

MEB’ten Kayıt Parası Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı, okul kaydı için para isteyen okul yöneticilerini uyardı ve soruşturma açılacağını açıkladı.

A+A-

Bağış Adı Altında Para Toplanıyor
İlkokuldan liseye kadar tüm eğitim düzeylerinde okula kayıt için para talep edildiğine rastlanmaktadır. Bu konuda şikâyetler de her geçen gün artmaktadır. Yasal bir dayanağı olmayan bu para toplama işlemi Milli Eğitim Bakanlığı’nın da gündemine geldi. Lise eğitiminin dahi zorunlu olduğu bu dönemde kayıt için para isteniyor olması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu konudaki şikayetleri değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı da hiçbir okul müdürünün ya da okul aile birliğinin zorunlu kayıt parası alma yetkisinin bulunmadığını açıkladı. 

Uygulamada ise okul aile birliğine bağış diyerek para toplanmaya çalışılmaktadır. Ancak ifade ettiğimiz üzere bu paranın yasal bir karşılığı bulunmamaktadır. Para toplayanlar ise suç işlemektedirler. Bazı okullar ise para yerine velilerden okul için kırtasiye malzemesi alınmasını istemektedir. Bu durum da yasaktır ve kayıt parasından bir farkı yoktur. 

Böylesi bir durumla karşılaşan velilerin ise durumu derhal Milli Eğitim Bakanlığı’na ya da taşra teşkilatlarına bildirmesi gereklidir. Bildirimi müteakiben derhal soruşturma başlatılacaktır. Soruşturma neticesinde hukuka aykırı bir şekilde para talep ettiği tespit edilen kişilere disiplin cezası verilecektir.

Şunu da belirtmek gerekir ki okul aile birlikleri makbuz karşılığında bağış da kabul etmektedir. Ancak bu zorunlu değildir ve kayıt ile de ilgilisi yoktur. Dolayısıyla isteyenler gönüllü bir şekilde bağışta bulunabilir. İstemeyenler ise herhangi bir para ödemeden kayıt işlemlerini yaptırabilir. 

Tüm herkesin ücret ödemeden eğitime kavuşabilmesi için üniversitelerdeki harçlar dahi kaldırıldı. Ancak ikinci öğretimde eğitim alan öğrenciler için dönemlik olarak harç ödemesi yine de yapılmaktadır. Ayrıca açık öğretimde okuyan öğrenciler ile tezsiz yüksek lisans yapan öğrencilerden de ücret alınmaktadır. Bu kalemler dışında devlet üniversitelerinde eğitim için başkaca bir ücret alınmamaktadır. 

Vakıf üniversitelerinde ise öğrencilerin başarı durumlarına göre ücret ödemeleri söz konusu olmaktadır. Ancak bu ücretlerin ne kadar olacağı da henüz kayıt yaptırmadan evvel netlik kazanmaktadır. Bu durumda üzerinde anlaşılan ücretler ödenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.