MEB’ten Ödünç Bilgisayar Planı

MEB’ten Ödünç Bilgisayar Planı

31 Ağustos tarihinde yüz yüze eğitime başlamayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı pandeminin olası seyrine göre uzaktan eğitim içinde çalışmalarını tamamlıyor.

Türkiye son günlerde okulların açılıp açılmayacağı yönündeki tartışmalara kilitlenmiş durumda olduğu görülüyor. Özellikle vaka sayısının bir türlü 900 sayısının altına inmemesi ve olası ikinci dalga riski ile birlikte okulların 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağı büyük merak uyandırıyor.

Bu tartışmalar ışığında en net bilgi ise okulların 31 Ağustos tarihinde telafi eğitimi ile birlikte açılacak olması görünüyor. Fakat burada bilinmeyen nokta eğitimin yüz yüze, hibrit ya da uzaktan mı olacağı konusu oluyor. MEB ise bu 3 ihtimal ile de ilgili tüm hazırlıklarını tamamlıyor.

31 Ağustosa kadar Hazırlıklar Tamamlanmış Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Türkiye genelinde tüm okullarda hazırlıkların okulların açılacağı tarih olan 31 Ağustosa kadar tamamlanacağını belirtiyor. MEB için en önemli öncelik ise okulların yüz yüze eğitim ile açılması oluyor. Bunun için tüm önlem ve hazırlıklar alınırken olası kötü senaryolar içinde farklı eğitim modelleri üzerinde çalışıldığı ifade ediliyor.

Bu noktada Hibrit eğitim modeli şuan ki vaka sayısı göz önüne alındığında en uygun model olarak öne çıkıyor. MEB şuan itibari ile bölge bölge eğitim programlarını hazırlıyor. Bu sebeple ülkemizde farklı bölge ve illerde farklı eğitim yaklaşımlarının devreye girebileceği ifade ediliyor. Hangi modelin uygulanacağına ise Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve MEB arasında Ağustos ayının 3. haftası yapılacak toplantı ile karar verileceği ifade ediliyor.

Bilgisayarı Olmayan Öğrencilere Ödünç Bilgisayar Verilecek

Uzaktan eğitime geçilmesi durumunda ise tüm öğrencilerin uzaktan eğitimden faydalanması amacıyla bilgisayarı olmayan öğrencilere okullarda ki bilgisayarların ödünç verilmesi ve devlet destekli internet verilmesi planlanıyor. Bu sayede her evde uzaktan eğitim alınması için yeterli seviyeye getirilmesi planlanıyor. Uzaktan eğitimde e n önemli eksiklik ise öğrencilerin motivasyonunun sağlanamaması olarak gösteriliyor. Bu sebeple Bakanlık vaka sayılarında çok anormal bir artış yaşanmadıkça hibrit eğitim modeli ile hem uzaktan hem de yüz yüzde eğitimi karma bir şekilde vermeyi amaçlıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.