Meclis Askerliği 6 Aya Düşüren Maddeyi Onayladı

Meclis Askerliği 6 Aya Düşüren Maddeyi Onayladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi askerliği 6 aya düşüren kanun maddesini oyladı ve kabul etti.

Tasarıda Neler Var
Hali hazırda oylaması devam eden yeni askerlik sisteminin ilk 6 maddesi kabul edildi. Bu maddelere göre askerlik 6 aya düşürüldü. Yedek subay ve astsubaylar için ise 12 ay olarak belirlendi. Yedek subay ve astsubay alımlarında ise belirli sayıda kontenjan tayin edilecek ve buna göre alımlar yapılacaktır. 

Terhisler Ne Zaman Başlayacak?
Hali hazırda asker olan kimseler yeni kanun ile birlikte 6 ay askerlik yapacak. Dolayısıyla yeni askerlik sisteminin çıkarılması ile 6 ayını doldurmuş olan kimseler de terhis olma hakkına kavuşacaklardır. Dolayısıyla kanunun çıkması askerdeki vatandaşlarımız tarafından dört gözle bekleniyor. 

O Madde Değiştirildi 
Savaş veya savaş benzeri bir durum olması halinde temel askerlik süresinin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenebileceği yönündeki maddeye yeni bir ibare de eklendi. Bu ibareye göre Cumhurbaşkanının belirleyeceği süre her halde 6 aydan az olamayacaktır. Bu sayede 6 aydan fazla bir süre belirlenebilecekken daha az askerlik süresi mümkün olmayacaktır. HDP hariç diğer partilerin üzerinde uzlaşarak verdikleri bu teklifle ilgili maddenin suiistimal edilmesinin de önüne geçilmiş oldu. Yeni askerlik sistemi hakkındaki tasarının bu hafta içerisinde tamamen kabul edilerek meclisten geçirilmesi amaçlanıyor. Böylelikle kısa bir süre içerisinde kanunlaşması mümkün olabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.