Memur maaşı zamları son durum; detaylar belli oluyor

Memur maaşı zamları son durum; detaylar belli oluyor

Memur maaş zamları milyonlarca kişi tarafından merak edilirken enflasyon beklentilerinin ve açıklanan Kasım ayı verileri ile rakamlar netleşmeye başladı. 2020 yılında memur maaşı ne kadar olacak gibi sorular ise memurların gündeminde yer aldı.

Dün mecliste bütçe görüşmeleri yapıldı. Yapılan bütçe görüşmeleri gündeme maaş zamlarını da getirmektedir. Emekliye aile yardımının gelip gelmeyeceği bu görüşmeler sonucunda netlik kazanacak. Ancak milyonlarca memura ne kadar zaman yapılacak sorusu ise bu Aralık ayı enflasyonundan sonra belli olacak.

Memurlara zam toplu sözleşmede 2020 yılı için yüzde 4 ve enflasyonun yüzde 5'i geçmesi üzerine enflasyon farkı ödenecek anlaşması hakem heyetinden onayını alarak memurlara zam yapılmıştı. Bu zam memurlar tarafından her ne kadar olumlu karşılanmasa memurun tek umudu enflasyon verileri oldu.

Son 5 ayın enflasyon verileri netleşti. Açıklanan rakamlara göre Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ayı enflasyon rakamları yüzde 5,71 olduğu kamuoyuyla paylaşıldı. Memur şimdi ise Aralık ayı enflasyonu ile maaşına yansıyacak zam oranını merak ediyor.

Aralık ayında açıklanacak enflasyon rakamları ile memur maaşı artacağı gibi memura yapılan aile yardımı da artacak. Bu yüzden memur iki ayrı gelir kaleminden çift zam alabilecek denilebilir. Memura yapılacak zam için beklentiler de sürmektedir.

Memur zam konusunda enflasyonun 5,71 olmasından dolayı yüzde 0,71 zammı garantiledi. Eğer Aralık ayında enflasyon yüzde 1,5-2 civarında gelirse memur enflasyon farkıyla toplamda zam yüzde 5,5-6 arası zam alacak. Bu oranla birlikte memur aile yardımı hariç en düşük aylık 3 bin 334 lira yerine 3 bin 550 lira alacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş altı 2 çocuğu olanın aile yardımı ise Ocak zammı ve enflasyon ile 433 liradan 478 liraya yükselecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.