1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur Maaşlarında Emekli Maaşı Mağduriyeti Yaşanıyor
Memur Maaşlarında Emekli Maaşı Mağduriyeti Yaşanıyor

Memur Maaşlarında Emekli Maaşı Mağduriyeti Yaşanıyor

Memurların son dönemde garanti altında taahhüt edilen 1,818 tl lik maaş farkı üzerinden yapılan hesaplamalarda, emeklilik maaşı arasındaki fark gittikçe büyüyor.

A+A-

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hemen her memurun yaptığı emeklilik hesaplamalarında, mesai karşılığı alınan maaş ile emekli olununca alınan maaş arasında büyük farklar oluştuğu açığa çıktı.

Memurların bir süre önce sevindirici haber olarak aldıkları maaş farkı konusunda ileriki zamanlarda ve özellikle emeklilik dönemlerinde mağduriyet yaşatacağı belirlendi. Bu uygulamaya göre bir memur emekli olduğunda alacağı emekli maaşı ile bin liradan fazla bir kazanç kaybı yaşayacak ve hayat standartlarında küçülmeye geçmiş olacak.

Örnek olarak verilecek iki örnek ile konuyu şu şekilde açıklamak mümkün: 

Bir şube müdürü olarak kamuda görev yapan ve en üst seviyeden maaş alan 25 yıllık kıdemli memurun mesaisi karşılığı olarak aldığı net rakam şuan için 5,881 tl olarak verilmektedir. Benzer şartlarda maaş alan memur ise 4,063 tl almaktadır. 

Bu örnekte verilen rakamlara göre 1,818 tl lik maaş farkının burada sağladığı avantaj, emeklilik döneminde dezavantaja dönerek oldukça azalmaktadır. Bahsi geçen ve emsal olan şube müdürü emekli olduğu zaman 3,036 tl maaş alarak 2 bin tl ye yakın bir maaş azalması yaşayacaktır. Diğer yandan memur ise 1,200 tl lik bir azalma ile emekli maaşını temin edebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler