1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memur Polis Bekçi Alımlarında Yaş Sorunu Çözüme Kavuşmalı
Memur Polis Bekçi Alımlarında Yaş Sorunu Çözüme Kavuşmalı

Memur Polis Bekçi Alımlarında Yaş Sorunu Çözüme Kavuşmalı

Memur olma hayali kuran pek çok kişinin takıldığı yaş şartı kaldırılarak herkese memurluk fırsatı sunulmalıdır. Yaş Şartı Nedir? Memur Polis ve Bekçi için sorun acilen çözülmeli.

A+A-

Memurların istihdamı 657 sayılı DMK kapsamında yapılmaktadır. Milyonlarca kişi KPSS sınavlarına girerek memur olmak için çalışmaktadır. KPSS A grubu ile uzman, denetçi, müfettiş gibi kadrolara alım yapılırken, KPSS B grubu ile de sözleşmeli memur alımları yapılmaktadır. Memuriyet için alt yaş sınırı 18 iken, üst sınır oldukça düşüktür. Bu yüzden bazı adaylar sınavda başarılı olsa dahi yaş şartına takıldığı için atanma hakkını kaybediyor.

Örneğin Adalet Bakanlığı sözleşmeli zabıt katibi alımları için 35 yaşını bitirmemiş olma şartı aranır. Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımları içinse 30 yaşından gün almamış olmak gerekir. İşte bu şartlar pek çok adayın mağdur olmasına sebep oluyor. Aynı şartlar bekçilik için geçerlidir.

Yaş Şartı Esnetilmelidir.

Memuriyete atanmak için yaş şartı genel olarak 18-35 yaş arasıdır denilebilir. Ancak bir kişinin 22 yaşında üniversiteden mezun olduğu düşünülürse 18 yaşın bir anlamı yoktur. Atanmak için KPSS’ye hazırlanmak, çeşitli kurslara katılmak ve sertifikalar almak gibi süreçler gerektiğinden 35 yaş oldukça erken bir sınırdır. 35 yaş şartı dolayısıyla özel sektörden memuriyete geçmek isteyenler de mağdur olmaktadır. Halbuki yetişmiş personel ihtiyacı için yaş sınırı esnetilmeli ve hatta kaldırılmalıdır. Kamuda yaş sorununun çözülmesi ile memurlar daha nitelikli seçilebilir ve daha verimli çalışabilirler. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
24 Yorum
İlgili Haberler