1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Memur-Sen Yarın 81 İlde Basın Açıklaması Yapacak
Memur-Sen Yarın 81 İlde Basın Açıklaması Yapacak

Memur-Sen Yarın 81 İlde Basın Açıklaması Yapacak

5. toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Memur-Sen yarın 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

A+A-

Emeğe Kıymet, Adalete Davet!
5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri için Ağustos ayı başında hükümet ile sendikalar masaya oturdu. Karşılıklı teklifler sunulduktan sonra anlaşmaya varılamadı. Bunun üzerine kamu personeli için iş kamu görevlileri hakem kuruluna kaldı. Gerekli başvurular yapıldı ve kurulun karar vermesi bekleniyor.

Memur-sen tarafından yazılı açıklama yapılarak 1 Ağustos’ta başlatan 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinin 21 Ağustos’ta uzlaşmazlıkla sonuçlandığı hatırlatıldı. Konunun kamu görevlileri hakem heyetine gittiği belirtilerek, tepkilerini aktardı. 

Yarın 81 ilde düzenlenecek olan basın toplantıları ile 5 milyon insanı direkt olarak, 20 milyon insanı ise dolaylı yoldan ilgilendiren kamu görevlilerinin haklı beklentilerini dile getireceklerini kamuoyu ile paylaştılar. Memur-sen konfederasyonu tarafından bütün illerde ‘emeğe kıymet, adalete davet’ sloganı ile basın açıklamaları yapılacak. Memur-sen teşkilatları tarafından toplantılar düzenlenecek. 26 Ağustos 2019 Pazartesi günü saat 12.00’da açıklamalar yapılacaktır. Katılım sağlamak isteyenler Memur-Sen web sitesi üzerinden her ildeki toplanma merkezlerini öğrenebilirler. 

Memurun Beklentisi Karşılanacak Mı?
2019 yılında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde, son birkaç yılın aksine anlaşmaya varılamadı. Memur-sen’in masaya otururken sunduğu teklifler ile hükümetin sunduğu teklifler birbirinden oldukça uzaktı. Sendika iki yıl için toplam yüzde 12 zam oranının verilmesi halinde anlaşmaya varacağını açıklasa da hükümet kanadı bu teklife yanaşmadı. Böylece müzakere süreci sone erdi ancak uzlaşma sağlanamadı. Şimdi ise konu kamu görevlileri hakem heyetine taşındı. 

Hakem heyetinin Ağustos ayı sone ermeden kararını vermesi gerekiyor. Bu nedenle çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Memur-Sen de bu arada boş durmayarak memurun hakkını savunmaya devam ediyor. Bu kapsamda yarın 81 ilde toplantılar düzenlenecek. Memurların ve memur emeklilerinin beklentileri bir kez daha dile getirilecek. Her ilde düzenlenen ulusal bir toplantı ile ses getirmeyi amaçlıyorlar. Bu toplantıların hakem kurulunda bir iz bırakıp bırakmayacağı ise kararın verilmesi ile belli olacaktır. umarız görüşmeler memurun lehine olacak şekilde nihayete erecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.