Memur-Sen Yeni Zam Teklifini De Beğenmedi

Memur-Sen Yeni Zam Teklifini De Beğenmedi

Memur-Sen ile hükümet arasında gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet tarafından sunulan ikinci teklif hakkında Memur-Sen değerlendirmelerde bulundu.

Tepkimiz Anlaşılmamış
Memurları ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayının başı itibariyle başlamıştı. Görüşmeler kapsamında ilk olarak sendikalar tekliflerini ilettiler. Bunlara karşılık olarak hükümet de verilebilecek olan zam oranlarını açıkladı. İlk verilen oranlar tüm sendikalar tarafından düşük olarak nitelendirildi. 

Hükümet bunun üzerine ikinci bir zam teklifini de dün akşam saatleri itibariyle yaptı. bu zam teklifine göre memurlara 2019 yılı için %4+4, 2020 yılı için ise %3+3 zam verilebileceği ifade edildi. Memur-Sen ise yapılan bu yeni teklifin oranı artırması itibariyle takdir edildiğini ifade etti. Ancak yine de beklentilerin uzağında kaldığını aktardı. öyle ki Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından düzenlenen basın toplantısında da yeni zam teklifi değerlendirildi. Memur-Sen Başkanlar Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde yeni zam teklifinin taleplerini karşılayamadığı açıklandı. Dolayısıyla hükümetin Memur-Sen’in tepkisini tam olarak anlayamadığı ifade edildi. 

Yalçın, sendika olarak amaçlarının iki şeyi artırmak olduğunu dile getirdi. Bunlardan ilki müzakerelerin süresini artırmak iken ikincisi de zam oranlarını artırmak olarak açıklandı. Zira hali hazırda verilen zam oranları enflasyonun dahi altında kalacaktır. Dolayısıyla enflasyon farkı ile memurlara sadece enflasyon oranında bir zam verilmiş olacaktır. Bu zam da aslında gerçek olarak ücretlerin artması anlamına gelmemektedir. Sadece enflasyon karşısında fiyatların güncellenmesi anlamına gelmektedir. İşte bu nedenle Memur-Sen zam teklifinin güncellenmesini talep ediyor. 

Memur-Sen bu aşamada yeniden zam teklifi beklediklerini dile getirdi. Bu çağrının karşılıksız kalmamasını talep eden Yalçın masada niyet ve gayretin bulunduğunu ancak kudret ve adaletin eksik olduğunu ifade etti. Yalçın, mevcut durumda uzlaşmanın uzağında bulunulduğunu ifade etti ve acilen yeni teklifi beklediklerini aktardı. Yalçın, Memur-Sen’in sunduğu teklifin son derece gerçekçi olduğunu belirtti. Bu sebeple hükümetin de makul bir yaklaşımla bu teklifi kabul etmesi gerektiğini söyledi. Yalçın, memurların toplu sözleşme görüşmelerinin süresinin 1 ay olduğunu hatırlattı. Ancak işçiler için bu sürenin 2 ay olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.