1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memur-Sen’den Grev Yasağı Kalksın Talebi
Memur-Sen’den Grev Yasağı Kalksın Talebi

Memur-Sen’den Grev Yasağı Kalksın Talebi

Memur-Sen yetkilileri hükümete grev yasağını kaldırması konusunda çağrıda bulundu. Geçtiğimiz ay içerisinde Memur-Sen ile hükümet arasında toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirilmişti.

A+A-

Adil Bir Müzakere Olamaz
Geçtiğimiz ay içerisinde Memur-Sen ile hükümet arasında toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirilmişti. Masada anlaşamaya varamayan taraflar Hakem Kurulu’na başvurmuş ve Kurul da hükümetin teklifini aynıyla onaylayarak geçirmişti. Ancak bu durum karşısında Memur-Sen memnuniyetsizliğini dile getirdi. 

Toplu sözleşme görüşmelerinin ardından Memur-Sen’de 31. İl Temsilcileri toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda memurların sorunlarına değinilirken grev yasağı da ele alındı. Memurların grev yasağının bulunmasının toplu sözleşme görüşmelerinde adil bir müzakere ortamı oluşmasının önünde bir engel olduğunu dile getiren temsilciler hükümete çağrıda bulundu. Adil bir görüşme ortamı için memurlara grev hakkı verilmesi gerektiği hükümete duyuruldu. 

Memurların siyaset yasağının kaldırılması da Memur-Sen’in talepleri arasında yer aldı. Her ne kadar Hakem Kurulu kararına tepki verilse ve eleştirilse de bu yıl toplu sözleşme görüşmeleri bu şekilde sonuçlandı. Memurlar da bu durumdan ciddi bir rahatsızlık duyduklarını dile getirdiler. Ancak önümüzde uzun bir süre boyunca bu zam oranları ile hayatlarını idame ettirmek durumunda kalacaklar. 

3.600 Ek Gösterge ve Diğer Haklar
Memurlara vaat edilen 3.600 ek gösterge konusu neredeyse tamamen raflara kaldırılmış durumdadır. Ekonomik sıkıntıların peş peşe gelmesi ile verilen vaatlerden de caymalar yaşandı. İşçileri Bakanı Süleyman Soylu dahi 2019 yılı içerisinde bu vaadin yerine getirileceğini açıklamıştı. Ancak geldiğimiz tarih itibariyle böyle bir düzenlemenin adı dahi anılmıyor. Zira bu düzenleme için Meclis’ten kanun geçmesi gerekiyor. Böylesi bir hazırlık da günümüz itibariyle bulunmuyor. 

Sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi ve nakil hakkı verilmesi gibi konular da gündeme hiç alınmadı. Sözleşmelilik süresi kısaltılsa da yeni yapılan alımların tamamı halen daha sözleşmeli statüde gerçekleştirilmektedir. Bu da personellerin en az 4 yıl boyunca sıkıntılı bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri anlamına geliyor. Zira eş durumundan tayin hakkı olmayan sözleşmeli personeller sözleşmelilik süresi bitene kadar aynı yerde görev yapmak durumunda kalıyor. Sadece sağlık mazereti nedeniyle tayin istenebilmekte ancak bu da çok nadir durumlarda mümkün olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum