1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memur ve Emeklilerin Maaş Farkları Yarın Yatıyor
Memur ve Emeklilerin Maaş Farkları Yarın Yatıyor

Memur ve Emeklilerin Maaş Farkları Yarın Yatıyor

Enflasyon ve toplu sözleşmeden kaynaklı olarak memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak zamlar yarın itibariyle hesaplara aktarılacak.

A+A-

Kim Ne Kadar Zam Alacak?
Her yıl Temmuz ayında yapılan zamlar ve ödenen enflasyon farkları bu yıl da yarın itibariyle hesaplara aktarılacak. Bu yıl SSK ve Bağ-Kur emeklileri %5,01 oranında zam alacakken memur emeklileri %6,2 oranında zam alacaklar. Memur emeklilerinin yanı sıra çalışan memurlar da maaşlarına zam ve enflasyon farkı alacak. Bu zamlar sonrasında en düşük memur maaşı 3.700 liranın üzerine çıkmış olacak. 

SSK’dan emekli olanlar bu günlerde zamlı maaşlarını almaya başladılar. Bağ-Kur ve memur emeklileri ise yarından itibaren zamlı maaşlarını alacaklar. Toplamda 2.3 milyon kişi doğrudan bu zam ve maaş farklarından faydalanacakken aileleri ile birlikte çok ciddi bir sayıya ulaşıldığını ifade etmek gerekir. 

Bayram İkramiyeleri
Toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında memurların ve emeklilerin alacakları zam oranoları için pazarlıklar yürütülüyor. Bu pazarlık içerisinde emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen emekli ikramiyeleri de yer alıyor. hali hazırda bu ikramiyeler sabit olarak 1.000 lira şeklinde ödeniyor. Ancak her geçen yıl enflasyonun artması karşısında ödenen bin lira değer kaybına uğramakta ve alım gücü gerilerde kalmaktadır. İşte bu nedenle tedbir alınması ve enflasyona endeksli bir yönteme geçilmesi sendikalar tarafından talep ediliyor. 

Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde hükümetle masaya oturan sendikalardan birisi de 600 lira seyyanen zam yapılmasını ve ek olarak %10+%10 zam verilmesini talep etti. Ancak hükümet bu teklife 60 lira zam ile %5+%4 zam şeklinde karşılık verdi. Hükümetin teklifinin sendika teklifinin çok uzağında kalması nedeniyle uzlaşma sağlanamadan masadan ayrılındı. Ancak hükümetin teklifini yenilemesi bekleniyor. eğer yenilenen teklif makul görülürse bu durumda uzlaşma sağlanabilir. Eğer yetersiz görülürse görüşmeler uzlaşma sağlanana dek devam edecektir. 

TÜİK, işçi ve işveren sendikaları tarafından zaman zaman yapılan araştırmalara bakıldığında yoksulluk sınırı ve açlık sınırı asgari ücret ile işçilerin aldıkları maaşların üstünde olmaktadır. Dolayısıyla vatandaşların geçim sıkıntısı yaşamaları söz konusu olmaktadır. bu sorunun üstesinden gelmek için maaşlara zam yapılması gerekmektedir. Bunun için ülke ekonomisinin de iyi seyretmesi gerekiyor. Sendikalar ekonominin bahane edilerek zam vermekten kaçınılmaması gerektiğini ifade ediyorlar. Bu konuda nasıl bir sonuca varılacağı milyonlar tarafından merakla bekleniyor. 

Enflasyon karşısında maaşları eriyen çalışanlar tüketimden de uzaklaşmaktadır. Durum böyle olunca da ekonomik sirkülasyonun sağlanması zorlaşmaktadır. Dolayısıyla maaşlara verilecek zammın bu şekilde bir psikolojik etkisi de söz konusu olacaktır. Henüz en büyük sendika konfederasyonu olan Memur-Sen’in teklifi de hükümete iletilmedi. Bu teklifin iletilmesi ile birlikte pazarlıklar başlayacaktır. Her iki tarafı da memnun edebilecek bir noktada buluşmak için çaba sarf edilecek. Tüm gelişmeleri anlık olarak sizlere aktaracağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.