1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Memur ve Emeklinin Maaşlarındaki Fark Belli Oluyor
Memur ve Emeklinin Maaşlarındaki Fark Belli Oluyor

Memur ve Emeklinin Maaşlarındaki Fark Belli Oluyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren memurlar ile ilgili yapılan enflasyon farkı hesaplamaları, ayrıca emekli vatandaşların da yaptığı hesaplarla birleşiyor. Memurlar ile memur emekliis maaşlarında yaşanacak olan farkın oranları ise belli olmaya başl

A+A-

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren ve memur unvanı ile aktif çalışma hayatlarına devam eden vatandaşlar için enflasyonun maaşları ezmemesi büyük bir önem arz ediyor. 2020 memur ve emekli enflasyon farkı ne kadar olacak?

Bu konu ile ilgili olarak bir öngörü hesaplaması yapmak mümkün hale gelmektedir. Vatandaşların önemli bir bölümünün etkileneceği ve merakla beklediği rakamlar için bir tahmin oranı bulunmaktadır.

Yapılan Uzlaşma 4+4

Yapılan hesaplamalara göre en belirleyici unsur olan ve ekonomik veriler dahilinde açıklanan enflasyon farkının maaşlara ekstra yansıyacağı bir uzlaşı maddesi ulunan enflasyon farkı konusu için daha önce yüzde 4+4 olarak mutabakat sağlanmıştı.

2020 Ocak Ayında Ne Kadar Fark Gelir?

Yapılan anlaşma sınırları içerisinde 2020 yılı Ocak ayı itibari ile yüzde 4 ve ikinci 6 ayda geçerli olmak üzere yüzde fark alacak olan memur ve memur emeklisinin, enflasyonun daha fazla çıkması ile birlikte telafi ödemesi alacağı ve enflasyon farkı oranının artacağı belirtiliyor.

TCMB Yıl Sonu Enflasyon Tahmini 13.90

Bu konuda yetkili mercii öngörüsü olarak analizde kullanılabilecek tek rakam TCMB’na ait. Merkez Bankasının 2019 yıl sonu enflasyon beklentisine göre; yıl sonunda oluşabilecek enflasyon rakamı 13.90 olarak açıklandı. 

Ocak’ta 3,46 Eklenebilir

Bu şartlarda ikinci 6 ay için 7,46’lık bir öngörü bulunurken; memur ve memur emeklisinin hakkedebileceği rakam olarak yüzde 3.46 enflasyon farkı ekleneceği konusunda bir genel kanaat bulunuyor.

En Düşük Emekli Maaşı 2.710 TL

Bu şartlar dahilinde arttırılacak olan aile yardımından da sonra en düşük memur emeklisi maaşının 2 bin 710 TL’ye varacağı hesaplanmıştır. Gelişmeler takip edilecek ve İş ilanları Kariyer sitesinden sunulacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.