Memur zammı ve tazminat ödemeleri kararı Resmi Gazeten yayımlandı

Memur zammı ve tazminat ödemeleri kararı Resmi Gazeten yayımlandı

4 Eylül 2020 mevzuat kararnameleri yayımlandı. Resmi Gazete üzerinden yayımlanan ve devlet memurlarını ilgilendiren Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar’ın detayları haberimizde…

Bakanlık çalışmaları neticesinde hazırlanan fizibilite raporlarının Cumhurbaşkanlığına sunulması akabinde gerçekleştirilen onay süreci ile yayıma hazırlanan kararnamelere yeni kararlar eklenmeye devam ediyor.

Yayımlanan son kararlara göre; 2006/10344 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar'ın; yürürlükte kalması hakkında varılan görüş birliğine yer verildi ve 2020’de uygulanacak maddeler hakkında açıklama yapıldı.

31234 sayılı Resmi Gazeteden yayımlanan 2931 sayılı karar olarak kayıtlara geçen maddelere göre; Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda Değişiklik Yapılması hakkında uzlaşmaya varılırken; söz konusu kararların  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152. maddesi gereğince 2020 yılında da yürürlükte kalmasına karar verildiği ibaresi paylaşıldı.

Madde 2’de yer alan ifadelere göre; söz konusu referans kararın 3. Maddesi baz alınarak; 1. Fıkranın a bendi uyarınca yayımlanan alt benlerden birincisi uyarınca; "190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye" ibaresinin; "2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine" şeklinde değiştirildiği beyan edilmiştir.

Madde 2’nin b bendinde yer alan bilgilere göre; 9. Maddede yer alan 1. Fıkradaki a bendi uyarınca belirtilen ve 2 numaralı alt bende referans verilerek yayımlanan dd sırası bilgilerindeki; "190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye" ibaresinin de, "2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine" şeklinde değiştiği devlet memurlarının bilgisine sunulmaktadır.

Madde 2’de yer alan son karar ibaresine göre; 190 ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere ibaresinin yer aldığı 10. Madde 1. Fıkra hükümlerinin de 2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ibaresi ile ikame edildiği bilgisi ilan edilmektedir.

Zam ve Tazminat Ödemeleri hakkında muhatap kurum bazında yapılan açıklama ile birlikte; madde 12 uyarınca; söz konusu uygulamaların akabinde meydana gelebilecek her türlü sorunu çözüme bağlamak için ve ayrıca uygulamayı yönlendirmekle mükellef ve uygulama birliğini sağlamakla görevli muhatap kurumun; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığının görüşü üzerine mutabakata varıldığı gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacağı açıklandı.

resmi-gazete.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.