1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memura Bayram İkramiyesi Ödenmesi Şarttır Talebi Geldi
Memura Bayram İkramiyesi Ödenmesi Şarttır Talebi Geldi

Memura Bayram İkramiyesi Ödenmesi Şarttır Talebi Geldi

Milyonlarca memuru ilgilendiren ve maaşlarda yapılması gereken iyileştirmelere yönelik talepler sendikalar tarafından ifade edilmeye devam ediyor.

A+A-

Türkiye genelinde emek veren milyonlarca kamu personeli ve memur için her geçen enflasyondan ve üst kademeye taşınan asgari geçim sınırının artmasından dolayı, “geçinmek” bir sorun olarak büyümeye devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak özellikle sendikalardan yapılan açıklamalar; konunun öneminin vurgulanması ve gereğinin yapılması için hem istatistiki bilgiler ile destekleniyor hem de gündelik yaşantıdan örnekler ile konunun gerekliliği vurgulanmaya devam ediliyor.

Sendikalardan bu durum ile ilgili yapılan son açıklama ise Kamu-Sen’e ait oldu ve geçtiğimiz günlerde yayımlanarak kamuoyunun bilgisine sunulan asgari geçim sınırı ve açlık sınırı verileri ile birlikte memur maaşlarının nasıl bir ilişkide olduğu gözler önüne serildi.

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin bizzat yaptığı açıklamada yer alan bilgilere göre; bir ailenin (4 kişilik) asgari geçim sınırı olarak tespit edilen rakamın 6 bin 500 lira olduğu belirtildi. Bu rakam bile başlı başına memurun aldığı maaşın, asgari için yeterli olmadığına delil olarak beyan edildi.

Maaşların çeyreğinin kiralara gittiğinin vurgulandığı basın açıklamasında Önder Kahveci; konu ile ilgili kalıcı çözümlerin ve adımların uygulanması gerektiği; fakat bu konunun önümüzdeki bayram sürecinde aciliyet kazandığını ve en azından emeklilere verilen bayram ikramiyelerinden memurların da yararlanabilmesinin talep edildiğini ve geçici rahatlama imkanı sağlanabileceğini ifade ve talep etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.