1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memura Yanlışlıkla Verilen Derece ve Kademe Geri Alınır
Memura Yanlışlıkla Verilen Derece ve Kademe Geri Alınır

Memura Yanlışlıkla Verilen Derece ve Kademe Geri Alınır

Memuriyete giriş ya da memuriyete devam ederken kazanılan hakların belirlenmesinde yapılan hatalar nasıl düzeltilecektir?

A+A-

Derece ya da Kademe Nasıl Hesaplanır?
Memuriyete başlarken eğitim durumu, hizmet sınıfı, görev unvanı gibi kriterlere göre derece ve kademe belirlenmektedir. Sonrasında ise her 3 yılda bir derece, her yıl ise kademe alınmaktadır. Ancak bu durumun kanunla belirlenen bazı istisnaları mevcuttur. Bu istisnaları yanlış uygulanması halinde ya da memuriyete ilk girişte yapılan hata nedeniyle yanlış derece ya da kademe hesaplanmış olabilir. Hatayı yapan kurum durumu fark ettiği takdirde geri alma yoluna gitmektedir. İlgili memur da bu durumu yargıya taşımaktadır. Bu konuda Danıştay’ın görüşü nasıldır?

Danıştay Görüşü
Danıştay ilgili kararlarına göre yanlış yapılan terfi, memur için hak doğurmayacaktır. Ancak terfi işleminin her zaman geri alınabilmesi de istikrarlı bir davranış değildir. Bu nedenle Danıştay ve İçtihatları Birleştirme Kurulu tarafından ‘müteaddid terfiler’ ifadesi kullanılmıştır. Bu ifade ile en az iki derece terfiinin yanlış yapılması anlatılmak istenmiştir. Yani 6 yıllık süre içerisinde yanlışlıkla yapılan terfi geri alınabilecektir. Ancak 6 yılı aşmışsa terfi memur için geçerli olacaktır. 

Kurumlar tarafından yapılan hataların düzeltilmesi için Danıştay kararları baz alınmalıdır. Böylece yapılan işlemler yargıdan dönmeyecektir. Danıştay’a göre ise hatalı işlemin üzerinden 6 yıl geçmemişse terfi işlemi geri alınabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.