1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memura Yapılan Zam Yoğun Eleştiri Alıyor
Memura Yapılan Zam Yoğun Eleştiri Alıyor

Memura Yapılan Zam Yoğun Eleştiri Alıyor

Memura yapılan düşük zammı eleştirenler arasında Memur-Sen de yerini aldı. Kamu Personelleri Enflasyon Karşısında Ezilmeye Devam Ediyor

A+A-

Memurlara ikinci altı ayda uygulanmak üzere %1,01 enflasyon zammı olmak üzere toplam 6,01 zam yapılmıştır. Nisan ayından beri memurun gözü enflasyon oranına çevrilmiştir. Mecliste CHP grubu sırf memura zam verilmemek için enflasyon oranının düşük gösterildiğini söylemişti. Pek çok çevreden de eleştiriler gelmeye devam ediyordu. 
Memur-Sen ise zammın enflasyona göre belirlenmesini eleştiriyor. Bunun yerine zammın masa başında görüşmelerle belirlenmesini istiyor. 

Enflasyon nedeniyle memur 2018 yılında yüksek zam alırken, 2019 yılında çok cüzi bir zam almıştır. Bu yüzden istikrar ve güven algısı yıkılmaktadır. Bu tablo hükümet kanadından enflasyonun dizginlenmesi imajı çizmektedir. Ancak gerçekte enflasyon altında ezilen memur algısı halen devam etmektedir. 

Enflasyon Memuru Etkilememeli
Memur-Sen, memurun maaşı enflasyona göre belirlenmemelidir, masa başında belirlenmelidir diyor. 5. Dönem toplu sözleşmelerinde kamu işveren heyetinin toplu sözleşme masasında bu talebi yeniden dile getireceğini söyledi. 
Güçlenen Türkiye imajı, refah seviyesinin de arttığını göstermektedir. Ancak bu seviyelerden kamu görevlisi hak ettiği payı alamamaktadır. Geçmiş dönemde yaşanan hak kayıpları da telafi edilmelidir. 

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı gereği toplumun refah seviyesi arttırılmalıdır. Bu kapsamda Memur-Sen TBMM ile çalışmak istemektedir. Önümüzdeki toplu sözleşme görüşmelerinde bu konunun masaya yatırılacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum