1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memura Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği Öğretmenlere Takıldı
Memura Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği Öğretmenlere Takıldı

Memura Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği Öğretmenlere Takıldı

MEB’in öğretmenlerin düzenlemeden istisna tutulmasını istemesi üzerine memurlara yarı zamanlı çalışma hakkı tanıyacak olan yönetmelik çalışmaları uzadı.

A+A-

Yarı Zamanlı Çalışma Hakları
2016 yılında yürürlüğe giren yasa ile çocuğu ilköğretime başlayana kadar işçiye yarı zamanlı çalışma imkanı tanınmıştı. Bu imkanın memurlara da tanınması için çalışma başlatıldı ancak beklenen yönetmelik halen çıkmadı. 
10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile işçi ve memur anne babalara yarı zamanlı çalışma hakkı tanınmıştır. İlk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk inse 6 ay süreli olarak yarı zamanlı çalışma sağlanmıştı. Memurlar yarı zamanlı çalışırken tam maaş alabileceklerdi. Yarım maaşı işveren öderken, yarım maaş ise brüt asgari ücretin yarısı olarak ödenecektir. Fiili çalışmaya bağlı olmayan diğer mali haklar da ödenecektir.

Bu süreler sona erdikten sonra çocuk ilköğretime başlayana kadar yarı zamanlı çalışma ve yarım maaş öngörülmüştü. Tüm mali haklar da yarım olarak ödenecek. 

Kapsam Belirlenemiyor
İşçiler için aynı yıl yönetmelik çıkarıldı ve düzenleme hayata geçti.  Ancak memurlar için yönetmelik yılan hikayesine döndü. Bakanlıklar memurlar için görüş bildirdi ve MEB de öğretmenlerin istisna tutulmasını istedi. Çünkü memurların en büyük kesimini öğretmenler oluşturuyor. Sonra ise hemşire ve polisler takip ediyor. Kapsam bir türlü belirlenemediği için yönetmelik de çıkamıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.