1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurlar Aile Yardım Bildirimini Artık Elektronik Olarak Yapabilecek
Memurlar Aile Yardım Bildirimini Artık Elektronik Olarak Yapabilecek

Memurlar Aile Yardım Bildirimini Artık Elektronik Olarak Yapabilecek

Memurlar aile yardım bildirimi için ıslak imzalı dilekçe vermek yerine elektronik olarak bildirimde bulunacaktır.

A+A-

Bildirim Usulü Değişti
Memurlar aile yardım bildirim cetveli ile eş ve çocuk durumlarını kurumlarına bildiriyor. Memurun çalışmayan eşi ve çocuk sayısına göre aile yardımı ödeniyor. Memurlar bu bildirimi şimdiye kadar ıslak imzalı dilekçe ile yapıyorlardı. Şimdi ise Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen program ile elektronik olarak bildirimde bulunulabilecekler. E devlet üzerinde bulunan Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemi (KAPBİS) ile bildirim yapılabilecektir. Memurun maaş işlemleri bu sistemden yürütülüyordu. Artık aile yardım bildirimi de sistem üzerinden yapılabilecek. 

Elektronik Bildirim Nasıl Yapılacak?
Memur ilk defa bildirim verecekse ya da bilgileri güncelleyecekse elektronik olarak yapabilecektir. E devlet üzerindeki kişisel bilgiler kontrol edilecektir. Sonrasında Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi (KPHYS) üzerinde hazırlanan KAPBİS uygulaması ekranından bilgiler güncellenecektir. Doldurulan form elektronik olarak yine e devlet üzerinden kuruma gönderilir. Kurum bilgileri kontrol eder ve onaylar. Sonrasında bu forma göre hak edilen aile yardımı yapılır. 

Aile yardımı eş ve 3 çocuk için verilir. 2019 yılı güncel rakamlara göre eş için 278,69 liradır. 6 yaştan küçük çocuklar için 65,30 lira iken 6 yaş üstü çocuklar için 32,65 liradır. 2018 yılında evli ve iki küçük çocuğu olan memura 369,64 lira ödenirken, 2019 yılında 409,29 lira ödenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.