1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurlar İçin Yüksek Maaş Fırsatları
Memurlar İçin Yüksek Maaş Fırsatları

Memurlar İçin Yüksek Maaş Fırsatları

Kamuda emek veren çalışanların ve özellikle daha kalifiye bir hayat tasarlayan memurların daha yüksek maaş almaları mümkün.

A+A-

Memurların hayat standartlarını daha arttırabilmeleri ve kişisel kariyerlerinde daha avantajlı bir alana geçebilmeleri zor değil. Bu konuyla ilgili memurların merak ettikleri şey ise; daha yüksek maaş alabilmek için hangi kadroya geçmeleri gerektiği.

Görev değişimi sonrası bir memur yeni bir kadroya geçiş için doğru tercihler yaptıysa maaşlarının da aynı doğrultuda artıyor. Memurlar yetkililere özellikle bu alanda detay bilgiye sahip olmadıklarını ve kendileri için en uygun geçilecek kadronun hangisi olduğunun bilinmesini talep ediyor. Yetkili mercilerden gelen açıklamalar ise genellikle hesaplamalara emekli ikramiyelerini ve emeklilikte alacakları maaşlarında hesaplanması gerektiğini ve buna tercih yapılması gerektiğini belirtiyor. 

Örnek olarak, benzer konuda detay bilgiye ihtiyaç duyan bir vatandaş için yetkili mercinin verdiği bir cevap:
“Memurlar emekli olduklarında, emekli aylık tutarları ile emekli ikramiye tutarlarının hesabını yaparlar. Emekli olduklarında yüksek emekli maaşı almaları memurun bulunduğu görev, unvan, derece, ek gösterge gibi unvanlara göre değişkenlik gösterir. Bu bağlamda, bulunduğunuz görev ile gelmek istediğiniz görevin ek göstergesinin yüksek olup olmadığı gibi durumları karşılaştırıp, buna göre karar vermenizin doğru olacağını değerlendirmekteyiz.”

Emekli olduktan sonra memurluğa yeniden atanma konusunu ise şu şekilde açıklamak mümkün:
“Bu konu, 2005 yılından bu yana uygulanmakta olan 5335 sayılı Kanun 30 uncu madde ile açıklanmıştır.
Emekli aylığı almakta iken; Cumhurbaşkanı tarafından atanma, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilme, Yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine atama gibi, durumlar hariç olmak üzere genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanma mümkün olmamaktadır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.