1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurlar Şokta BES Kesintileri Devam Ediyor
Memurlar Şokta BES Kesintileri Devam Ediyor

Memurlar Şokta BES Kesintileri Devam Ediyor

01 Nisan 2017 tarihi itibari ile yeni yönetmelikle beraber “Bireysel Emeklilik Sistemine” dahil edilen 2,5 Milyon civarında memura soğuk duş etkisi yapan sistemde aksaklıklar meydana gelmiştir. Bu aksaklıkla birlikte cayan memurlar…

A+A-

Bilindiği üzere ‘Bireysel Emeklilik Sistemi’ ile birlikte, emeklilik şirketleri personel veri bankaları zorunlu bilgileri sisteme dahil etmişti. Zorunlu olarak 2,5 Milyon çalışan memurlar bu sisteme zorunlu olarak katılım sağlanmıştı.

Ancak sistemden ilk 2 ay içerisinde isteğe bağlı olarak çıkabilme hakkı tanınmakta. Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyen 100 Binlerce çalışan memurların bilgi kirliliği ve sistemin oturmamasından kaynaklanan sorunlar nedeni ile sıkıntı yaşamaktalar.

Sisteme zorunlu dahil olanlar çıkmak için “ 2560 Ayrılma T.C Kimlik Numarasını” göndermek kaydı ile ve Bankanın internet adresinden bilgiler girilerek ayrılış sağlandığı kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan çalışan memurlara üst yazı şeklinde gönderilmişti.

Bireysel Emeklilik Sisteminde zorunlu katılımın çalışan memurların bilgilerine erişim veya çıkmak isteyen memurların sorun yaşadığı gözlendi. Bu durum Maliye Bakanlığına iletildi. Maliye Bakanlığı konuya ilişkin olarak duyuru yaptı.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen maaş sistemi KBS’ye işlenerek Bireysel Emeklilik Kesintilerin olduğu değişiklikler her ay sonu elektronik ortamda alınması kararlaştırıldı. Emeklilik otomatik katılım silme veya doldurma işlemleri mutemetler tarafından girilmemektedir.

Bireysel Emeklilikten ayrılma işlemleri kesinti tarihini izleyen 60 gün içerisinde ayrılma imkanı sağlamakta. Ayrılmak için 2560 Ayrılma ve T.C Kimlik Numarası girilerek yukarıda vermiştik. Ayrılmak için sistemden kaynaklanan arızalar nedeni ile bilgiler veri girişlerinde hatalar oluştuğundan dolayı 3,5 defa sms atılabilir.

SMS ile sistemden çıkamayan memurlar Mayıs maaşından kesintiye gidilecektir. Ancak maaş kesintisi ile beraber son 15 günlük çıkma talebinde bulunma hakkınızın olduğunu söylemeliyiz. Çıkmak isteyen memurlar Mayıs 15 te yüzde 3 lük oranda kesinti yapıldıktan sonra çıkma talebinin gerçekleştirilmesi ile birlikte en geç 15 gün içerisinde kesilen paralarınız iade edilecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.