1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurlar Yüze 20 Zamma İmza Atacak
Memurlar Yüze 20 Zamma İmza Atacak

Memurlar Yüze 20 Zamma İmza Atacak

Hükümet ile Memur-Sen arasında toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, memur-sen 2 yıllık yüzde 20 zam teklifini imzalayacaklarını açıkladı. Memurlar yüzde 20 zamma imza atacak.

A+A-

Memurlar yüzde 20 zamma imza atacak. İş Bırakma Eylemi Yapıldı. Memurların toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor ancak uzlaşma sağlanamadı. Hükümetin tekliflerini kabul edilemez bulan Memur-Sen, 3 yetki organlarını toplayarak 8 saat süren bir toplantı yaptıklarını söyledi. Bu toplantıdan sonuca göre bugün memurları 2 saatlik iş bırakma eylemine devam etti. Bugün saat 15.00’da memurlar iş bıraktı ve 17.00’da Çalışma Bakanlığı’nın önünde toplanıldı. Burada boş cüzdanlar bakanlığın önüne bırakılarak eylem yapıldı. İş bırakma eylemi şimdilik sadece Ankara’da yapıldı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın burada açıklamalarda bulundu.

Beklenti Açıklandı;

Memur-sen’in toplantısından çıkan diğer bir sonuç ise imza atılacak zam oranı oldu. Yalçın, anlaşmak için halen 6 saat vakit olduğunu söyleyerek teklif beklediklerini belirtti. Çözüm istediklerini söyleyerek sürenin uzatılmasını ve uygun teklif sunulmasını istedi. 2020 ve 2021 yılları için toplamda yüzde 20 zam oranı teklif edilmesi halinde teklifi kabul edeceklerini söyledi.

Memur-Sen ‘in ilk teklifindeki zam oranları 2 yıl toplamda yüzde 27 şeklindeydi. Bu durumda memur-sen yüzde 7’lik bir orandan feragat etmiştir. Hükümetin sunduğu ilk teklif de 2 yılda yüzde 13’e denk gelmekteydi. Eğer hükümet de yüzde 7 oranında fedakarlık yaparsa ortada buluşmak mümkün olacaktır.

Anlaşma Sağlanacak Mı?

Hükümet ve Memur-Sen arasında devam eden memurun toplu sözleşme pazarlığı bu sene oldukça çetin geçiyor. Önceki yıllarda olduğu gibi kısa sürede uzlaşmaya varılamadı. Bu durumun ortaya çıkmasında hükümetin oldukça düşük teklifler sunması etkili oldu. yetkili sendika ise dik durarak orta yolda buluşmayı bekledi. Ancak görüşmelerde son saatlere girilmesine rağmen halen anlaşma sağlanamadı.

Memurlar anlaşma sağlanamazsa ne olacağını merak ediyorlar. Bu durumda her iki taraf da kamu görevlileri hakem kuruluna gidecektir. Nihai kararı bu kurul verecektir. Böylece zam oranı Ağustos ayı sona ermeden belli olacaktır. Umarız ki görüşmelerde memuru bir nebze sevindirecek bir zam oranına imza atılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum