1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurlara 850 Lira Bayram İkramiyesi Ödenecek
Memurlara 850 Lira Bayram İkramiyesi Ödenecek

Memurlara 850 Lira Bayram İkramiyesi Ödenecek

Milyonlarca Memurun İstediği Bayram İkramiyesinde Gelişme Yaşandı! Ankara Büyükşehir Belediyesi sendikalar ile imzaladığı sözleşme hükümlerine göre bayramda memurlara 850 lira ek ikramiye ödemesi yapacak.

A+A-

25 Yıl Sonra İlk 
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tüm Yerel-Sen, Bem-Bir–Sen, ve Bel-Sen sendikaları yetkilileri ile bir araya geldi. Yapılan toplantıda tüm memurlara net 850 lira bayram ikramiyesi verilmesi kararlaştırıldı. Böylelikle 25 yıl sonra belediye memurlarına ilk defa ikramiye verilmiş olduğunu söyleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, imkan olursa daha da fazlasını vereceklerini dile getirdi. 

Yavaş, Ankaralıların daha iyi hizmetler alabilmelerini sağlamak için çalışanların motivasyonunun yüksek tutulması gerektiğini ifade etti. Bu nedenle de verilen ikramiyeyi çok bulmadığını ancak 25 yıldır bir ilk olması açısından değerli olduğunu ifade etti. Sendika yetkilileri de memurlara verilecek ikramiyenin bayram öncesi moralleri yükselteceğini ve bunun da hizmet kalitesine yansıyacağını aktardı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesi ile birlikte çok sayıda iddia ortaya atılmıştı. Bu iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı tam olarak bilinmiyor. Ancak tasarruf dönemine geçilerek gereksiz harcamalardan kaçınılmaya başlandığı gözlemlenmektedir. Bu kapsamda ihalelerin daha ucuza verilmesi, makam araçlarının kaldırılması gibi uygulamalar göze çarpmaktadır. 

Kanun Engeli 
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan memurlara ikramiye kararı bazı kesimler tarafından kanuna aykırı olarak nitelendirildi. Zira memurun maaşı dışında herhangi bir ek ödeme alması sınırlandırılmıştır. Bu sınırlandırmalar içerisinde sosyal denge tazminatı gibi ödemeler yer alsa da bayram ikramiyesi bulunmamaktadır. Dolayısıyla alınan bu kararın yargıya taşınabileceği gündeme gelmektedir. Fakat memurlara verilecek bu ikramiyeye karşı itiraz edenler de ciddi bir tepki ile karşı karşıya kalabilirler. 

Ankara belediyesinin yapmış olduğu bu örnek davranış diğer belediyeler tarafından da uygulanabilir. Bunun için sendikalar ile belediye yönetimlerinin anlaşmaya varması gerekiyor. Dolayısıyla da yönetim ile aynı fikri benimsemiş olan sendikalar daha aktif bir şekilde faaliyet göstermelidir. Elde edilen kazanımlar kamuda çalışan diğer memurlar için de bir umut ışığı olabilir. Nitekim tüm memurlara bayram ikramiyesi verilmesi konusu da toplu sözleşme görüşmelerinde verilen teklifler arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.