1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurlara Ek Zam 699 TL!
Memurlara Ek Zam 699 TL!

Memurlara Ek Zam 699 TL!

Memurlara ek zam verilmesi için yayınlanan asgari geçim endeksi, reel rakamları ortaya koydu. Ek zamda 699 TL detayı gözlerden kaçmadı.

A+A-

Ortalama memur maaşına 441 TL zam geldiğine değinildi. Harcamalarda memur maaşının 699 TL eridiği söylendi. İşte, detaylar…

Türkiye Kamu – Sen Ar-Ge Merkezi Araştırması
Yapılan araştırmalar elbette zamların memurlara ne şekilde etki edeceğini sayısal veriler ile gözler önüne seriyor. Türkiye Kamu – Sen Araştırma Geliştirme Merkezi araştırması ile 2018 yılının Aralık asgari geçim endeksi sonuçları da ortaya kondu.

TÜİK tarafından sunulan Aralık 2018 fiyatlarına göre araştırma tek kişinin yoksulluk sınırın 3.127.74 TL olduğunu gösteriyor. Dört kişinin bir ailenin asgari geçim haddi 6.500,73 TL.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 0.32 oranında azaldığını gösteriyor. Türkiye’de yaşayan dört kişilik bir ailenin barınma ihtiyacı 2.397.21 TL olarak hesaplandı. Araştırmalara göre yoksulluk sınırı kapsamında yapılan zamların aslında çok da etkili olduğunu göstermiyor. Memurlara yapılan ek zamlarda da araştırmalara göre erimenin olduğu ortaya çıkıyor.

Ek Zam Kaçınılmaz
Aralık ayı asgari geçim sonuçlarının değerlendirilmesi, Türkiye  Kamu – Sen Genel Başkanı Kahveci tarafından yapıldı. ‘‘Yıl sonu itibariyle baktığınızda kamu çalışanlarının kayıpları zirve yapması sabit gelirle geçinmeye çalışan kesim geçim aczi içine düşmüştür.’’ Dedi. Kahveci, ek zaman kaçınılmaz sözlerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.