Memurlara Verilen Aile ve Çocuk Yardımlarına Zam

Memurlara Verilen Aile ve Çocuk Yardımlarına Zam

2017 yılının sonlarına yaklaşmış olduğumuz bu dönem içerisinde memurlara verilecek zam konusu da gündeme gelmeye devam etmektedir.

Bu kapsamda enflasyon farkının da oluşması sebebiyle maaşlarda bir miktar daha artışın olması bekleniyor. Bununla birlikte ocak ayından itibaren eşi çalışmayan memurlara ödenen aile yardımı ile çocuk sahibi olan memurlara ödenen çocuk yardımlarına da zam yapılacak. 

Zam Miktarları
Ocak ayından itibaren eşi çalışmayan memura yapılan aile yardımı 219 liradan 227 liraya yükselecek. Çocuk yardımında ise 0-6 yaş arası çocuklar için verilen 51 liralık yardım parası 2019 temmuz ayında 60 liraya yükselecek.

Eş yardımı için ise 6 ayda bir zam yapılmaya devam edilecek. Bu kapsamda ocak 2018’de 227 olacak eş yardımı temmuz 2018’de 235 liraya çıkacak. Ocak 2019’da 245 liraya çıkacak olan eş yardımı temmuz 2019’da ise 257 liraya yükselecek.

Bu rakamlar enflasyon oranının sabit tutulmasına göre hesaplanmaktadır. Eğer enflasyon farkı oluşursa bu durumda yine yardımlara ve maaşlara enflasyon farkı da ödenecektir. Ancak bu rakamlar küçük olduğu için maaşlara ödenecek enflasyon rakamları gibi büyük rakamlar olmayacaktır. 

Ayrıca memurlar için yapılan toplu zam oranları ile birlikte her 6 ayda bir belirli oranlarda zam yapılmaktadır. Ancak bu zam oranları genel itibariyle enflasyona yenik düştüğü için sene sonunda kaybolan enflasyon paraları da memurlara ödenmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.