1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurların Memuriyet Dışı Çalışmaları İkramiyeye Engel Midir?
Memurların Memuriyet Dışı Çalışmaları İkramiyeye Engel Midir?

Memurların Memuriyet Dışı Çalışmaları İkramiyeye Engel Midir?

Uygulamada memurların memuriyet dışı diğer sigorta kollarında yapmış oldukları çalışmalar emekli ikramiyesinin ödenmesini engelliyor.

A+A-

Mahkemeler Aksi Yönde Karar Veriyor 
Emeklilik şartlarını yerine getiren memurlar emeklilik dilekçesini vererek emekli maaşlarını almaya hak kazanmaktadırlar. Bunun yanı sıra memurlara özel olarak ikramiye ödemesi de gerçekleştirilmektedir. Ancak memurlara ikramiye ödenmesi için diğer sigorta kollarına ait herhangi bir çalışma kaydının birleştirilmemesi gereklidir. Birleştirilmişse 1 gün dahi olsa emekli ikramiyesi ödemesi yapılmamaktadır. Ancak SGK’nın bu uygulaması mahkemeler tarafından geri çevrilmektedir. 

Zira sadece memur olarak çalışılan süre emekli olmaya yetiyorsa bu durumda emekli ikramiyesinin de ödenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla diğer sigorta kollarında çalışması olan ve bunu memuriyetle birleştirmiş olanlar da haklarının peşinden koşmalıdır. Bunun için hukuki destek alınmasında da fayda vardır. 

Eğer hizmet birleştirmesi yapılmamışsa bu durumda emekli ikramiyesi ödenmektedir. Dolayısıyla farklı hizmet kollarında çalışması bulunan memurların bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor. Birleştirme yapmadan emeklilik dilekçesi vermek gereklidir. 

Sürelere Dikkat 
Farklı bir hizmet kolunda çalışması bulunan memurlar vakit kaybetmeden davalarını açmak zorundadır. Zira sürelerin kaçırılması durumunda dava usulden reddedilecektir. Bu durumda davanın esasına hiç girilmeyecek ve memurun tüm memuriyet hayatı da boşa gitmiş olacaktır. Dolayısıyla hukuki destek alınması son derece önem arz etmektedir. 

Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanıyor?
Emekli ikramiyesi almaya hak kazanan memurların ikramiyeleri çalıştıkları yıl üzerinden hesaplanmaktadır. Son alınan maaş ile çalışılan yıl çarpılmaktadır. Ortaya çıkan rakam memurlara net olarak ödenecek rakamdır.

Hesaplama brüt maaş üzerinden yapılıyor olsa da bundan vergi kesintisi yapılmaktadır. Kesinti sonrasında net maaş kadar bir ödeme ele geçmektedir. Örnek olarak verecek olursak son maaşı 5 bin lira olan ve 25 yıldır memurluk yapan birisi toplamda 125 bin lira emekli ikramiyesine hak kazanacaktır. Burada maaş son alınan maaş üzerinden hesaplanacaktır. Dolayısıyla ele geçen para da bu miktar üzerinden belirlenecektir. Dolayısıyla 6 aylık zamlar alındıktan sonra emekli olunması genellikle tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Böylelikle 5 bin liraya kadar ek ikramiye alınması mümkün olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.