1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurların Yıllık İzinlerinde 7 Gün Şartı Sorunu Devam Ediyor
Memurların Yıllık İzinlerinde 7 Gün Şartı Sorunu Devam Ediyor

Memurların Yıllık İzinlerinde 7 Gün Şartı Sorunu Devam Ediyor

Kamu kurumlarında memur olarak görev yapan kamu personellerinin yıllık izinlerinin sınırlandırılması sorunu devam ediyor.

A+A-

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren ve kamu personeli olarak çalışmalarına devam eden memurların yıllık izinleri konusunda zorluklarla karşılaştıkları ve talep etmedikleri günlerin de izinlere eklenmesinin talep edildiği bilgileri basına yanıyor.

Konu ile ilgili mevzuatı ve kanunu merakla sorgulayan memurlar için öncelikle bir yıllık çalışma karşılığı elde edilen ve bir özlük hakkı olarak memura tanına tatil süresinde kısıtlama yapılmasının hukuken bir geçerliliği olup olmadığı ise merakla takip ediliyor.

Bahsi geçen yıllık izin sorunu ile ilgili olarak bağlayıcı ve kapsayıcı olan kanunun ise 657 sayılı Devlet Memurları kanununda ve “izin” başlığında açıkça ibare olarak eklendiği biliniyor.

Bir kamu kuruluşunda memurun sahip olduğu tatil hakkında üst sınır belirleniyorken alt sınır ile ilgili olarak bir kısıtlama bulunmaması gerektiği açıkça yazıyor.

Bir yıldan on yıl da dahil olmak üzere on yıla kadar emek veren kamu personeli memurların toplamda 20 gün; on yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olarak belirtildiği açıkça madde olarak yer alıyor.

Bunun dışında örneğin 3 gün veya 5 gün izin talep eden memurlar için yöneticilerin, en az 1 hafta izin kullanılması gerektiğinin belirtilmesi ve izin haklarının talep edilmeden tüketilmesinin ise kanunda herhangi bir dayanağının olmadığı açıkça belirtilmektedir.

Konu ile ilgili olarak yapılan bu uygulamaların yanlış ve usulsüz olduğu açıklanmakta olup; memurların bu durum ile daha fazla mağdur edilmemesi gerektiği de ifade edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.