1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurların Yol İzni Nasıl Kullanılabilir
Memurların Yol İzni Nasıl Kullanılabilir

Memurların Yol İzni Nasıl Kullanılabilir

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre memurlara bir takvim yılı içerisinde en fazla 4 gün yol izni verilebilir.

A+A-

Amirin Takdir Hakkı
Memuriyette 1 yılını dolduran çalışanlara yıllık izin verilebilmektedir. Yıllık izne ek olarak en fazla 4 gün yol izni verilebilir. Ancak bu yol izninin verilmesi kurallara bağlanmıştır. Buna göre memurun yol iznini talep etmesi gereklidir. Ayrıca amirin de bu konuda takdir yetkisi vardır. Ancak makul bir gerekçe olmadan talebin reddedilmesi hukuka aykırılık teşkil edecektir.

Bir diğer konu ise iznin geçirileceği yerdir. Eğer birkaç saatlik mesafede bir yere gidilecekse bu durumda yol izni verilmeyebilir. Takdir yetkisi yine amire aittir. Kanun gidiş ve dönüş için 2'şer gün izin verilebileceğini hükme bağlamıştır. Ancak sadece gidiş ya da sadece dönüş için izin verilmesi söz konusu olabilir. Ayrıca parça parça kullanılan yıllık izinler için her seferinde 4 gün izin verilmeyecek 1 yılda toplam 4 gün izin verilebilecektir.

Bir takvim yılı içerisinde kullanılmayan yol izinleri bir sonraki takvim yılına devretmeyecektir. Dolayısıyla memurların bu izinlerini her yıllık izin taleplerinde dile getirmeleri gereklidir. Yazılı dilekçe içerisinde yol izni talebi beyan edilmelidir. Kullanılmayan yıllık izinler ise bir sonraki yıla devredilebiliyor. Ancak en fazla iki yılın yıllık izinleri kullanılabilmektedir. Dolayısıyla çok eskiden kalan izinler kullanılamayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.