1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurun İtibar Sarsıcı Davranışlarını Danıştay Belirledi
Memurun İtibar Sarsıcı Davranışlarını Danıştay Belirledi

Memurun İtibar Sarsıcı Davranışlarını Danıştay Belirledi

Devlet memurları sadece mesai saatleri içinde değil, dışında da dikkatli olmalıdır. Memurlar hangi eylemlere dikkat etmelidir?

A+A-

Resmi Sıfata Layık Davranmalıdırlar
657 sayılı DMK kapsamında memurlar resmi bir sıfata sahiptir ve yıllık izinde dahi olsalar buna uygun davranmalıdır. Memurlar itibar ve güven sarsıcı davranışlarda bulunmamalıdır. Aksi takdirde disiplin cezasına neden olabilecektir. Bu fiiller idare tarafından belirlense de uygulamada karışıklık olabiliyor. Danıştay kararları ise ışık tutmaya devam ediyor. Danıştay tarafından verilen kararlar örnek alarak yersiz ceza verilmesine engel olunabilir.

Danıştay’dan Örnek Karar
Bitlis Tatvan Hastanesi’nde görev yapan uzman doktor mesai saatleri dışında alkollü iken kaza yapmıştır. Kaza sonrasında kendi çalıştığı hastanede müşahede altına alınmıştır. Hastanede alkometreye üflemeyi reddetmiştir. Gerekli tetkiklerin yapılması için kan vermeyi reddetmiştir. Bu davranışları sergilediği zaman diliminde her ne kadar mesai saati dışında olsa da memur sıfatı devam etmektedir. Bu yüzden memur disiplin cezasına muhatap olmuştur. Konu ceza alan memur tarafından yargıya taşınmıştır. 

Memura hizmet içinde devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmaktan ötürü aylıktan kesme cezası verilmiştir. Bu olay doktorun kendi görev yeri olan hastanede yaşandığından ötürü hizmet içi olduğunda tereddüt yoktur. Eğer doktor başka bir hastaneye kaldırılmış olsaydı dahi bu olay devlet memurunun disiplin cezası almasına engel olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.