1. HABERLER

  2. HABER

  3. Memurun Yaz Kıyafeti Uygulaması 15 Mayıs’ta Başlıyor!
Memurun Yaz Kıyafeti Uygulaması 15 Mayıs’ta Başlıyor!

Memurun Yaz Kıyafeti Uygulaması 15 Mayıs’ta Başlıyor!

Kamuda çalışan memurun ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu 15 Mayıs’ta başlayan yaz kıyafeti uygulaması ile sona erecek.

A+A-

Yaz Kıyafeti Uygulaması Geliyor. Bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınması ile memurun daha verimli çalışmasını sağlayacak önlemler de devreye giriyor. Bu kapsamda her sene Mayıs ayı itibariyle yaz kıyafeti uygulamasına geçiliyor. Böylece memur kravat ve ceketle çalışma zorluğundan kurtulacak. Bu sene de 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yaz kıyafeti uygulaması devreye giriyor. Tüm memurlar 17 Eylül 2018 tarihi mesai başlangıcına kadar yaz kıyafeti ile işe gidebilecek. Bu konudaki başbakanlık genelgesi yayınlandı.

Kıyafet Yönetmeliğine Uyulmaması. 657 sayılı DMK ile memurlara tüzük, yönetmelik ya da kanunla öngörülen kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu hüküm altına alınmıştır. Kıyafet yönetmeliğine aykırı davranan memura verilecek olan ceza da DMK ile düzenlenmiştir. Bu kişilere uyarma cezası verileceği belirtilmiş ve 5 yıl içinde yeniden kıyafet yönetmeliğine aykırı davranılması halinde kınama cezası verileceği belirtilmiştir.

Kamuda çalışanların kıyafet düzenlemesi yönetmelikle yapılmıştır. Yönetmelikle memurun çalışma verimini etkileyecek durumlar da gözetilmiştir. Bu kapsamda yaz aylarında memurun kıyafeti biraz daha serbest hale getirilmiştir. Her yıl 15 Mayıs- 15 Eylül tarihleri arasında yaz kıyafeti uygulamasına gidileceğine belirtilmiştir.

Yaz kıyafeti düzenlemesinin içeriğinin ise iklim koşulları nazara alınarak valiliklerce yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.