1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurun Yemek Yardımı İçin İhale Yapılamaz
Memurun Yemek Yardımı İçin İhale Yapılamaz

Memurun Yemek Yardımı İçin İhale Yapılamaz

Personele yemek yardımı yapılması ihale ile yapılamayacağı için personelden yapılan kesintilerin kamu zararından düşülmesine hükmedilmiştir.

A+A-

Memura Yemek Kartı Verilemez
Memurun yemek yardımı mevzuat gereği ihale ile yapılamaz. Ancak bir büyükşehir belediyesi ihale çıkmış ve personele yemek kartı vermiştir. Memurlar karttaki para ile yemek yediği için firmaya ödeme yapılmıştır. Bu olay için Sayıştay 5. Dairesinin 2017/ 365 tarih, 365 Karar ve 26.2.2019 Nolu Tutanak Kararı ile iptal kararı vermiştir. 

657 sayılı DMK gereği memura yemek yardımı yalnızca yemek verme şeklinde yapılır. memura nakit, kupon ya da fiş verilmez ve aracı kullanılmaz. Haftalık çalışma süresi 40 saati aşan yerlerde memura öğle yemeği verilir. Günde 24 saate kadar çalışan memura ise günde 3 öğüne kadar yemek verilir. Yemek bedeli Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için üçte ikisini, diğer iller için yarısını aşmamak üzere kurum tarafından ödenir. Kurumun karşılamadığı kısmı ise memur öder. Yemek yardımının giderleri sadece yemek servisi, yardım sandığı, dernek veya bunlara benzer kuruluşlar tarafından yapılır. Aracı ticari kuruluş kullanılamaz. Yani özel yemek firmalarından yemek temini yapılamaz. Ancak bu hükmün uygulanmamasına bir ceza sonucu bağlanmamıştır. 

Belediyenin ihale ile yemek kartı vermesi konusu memur lehine değerlendirilmelidir. Olaya herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayıp, kamu zararının karşılanması gerekir. Bu zararı ise ödemeyi yapan gerçekleştirme görevlisi ve harcama yetkilisi ödemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler