Mesleki Okullar İhtiyaçlarını Döner Sermayeden Karşılayacak

Mesleki Okullar İhtiyaçlarını Döner Sermayeden Karşılayacak

MEB tarafından yayınlanan genelge ile okulların ihtiyaçlarını öncelikli olarak döner sermayeden karşılaması istendi.

Döner Sermayeden Temin Edilemeyenler Piyasadan Alınacak

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik okullar ile kurumlarında uygulamalı eğitim için döner sermaye işletmesi kurulmuştur. Bu okullarda atölyelerde yapılan çalışmalar için çeşitli mal ve hizmet alımları yapılmaktadır. Ancak bu alımlar ticari bir husus değil, eğitimsel bir faaliyettir. Bu nedenle okulların yapacağı alımlar belirli kurallara tabidir. 

MEB tarafından yayınlanan genelge ile bu alımların nasıl yapılacağı belirlenmiştir. Okulların alacağı sarf malzemeleri öncelikli olarak okulların döner sermayesinden karşılanmalıdır. Döner sermayeden alınması mümkün olmayan malzemeler ise dışarıdan temin edilecektir. Alınacak malzemeler ile mesleki okul öğrencilerine teorik eğitimi destekleyecek olan pratik eğitimler verilecektir. Böylece öğrenciler uygulamalı olarak öğrenme fırsatı yakalayacaktır.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile MEB’e bağlı okul ve kurumlar için yapılacak olan alımlar bu genelgeye tabidir. Böylece okullar ihtiyaçları olan malzemeleri öncelikle MEB bünyesinden karşılamaya çalışacaklardır. Yalnızca döner sermaye tarafından üretilmeyen mal ve hizmetler için dışarıdan alım yapılacaktır.

Bu alımlarda sermayenin artırılması, ticaret yapılması gibi amaçlar söz konusu değildir. Sadece eğitim amaçlı olarak alımlar yapılmaktadır. aynı şekilde atölyelerde üretilen ürünler ile yapılan işler de ticari değil, eğitimsel bir faaliyettir. Aksini düşündürmemek adına öncelik MEB kaynaklarını kullanmak olmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.