Mesleklere Göre Normalleşme Takvimi Yayınlandı

Mesleklere Göre Normalleşme Takvimi Yayınlandı

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu'nun önerileriyle kontrollü normalleşme süreci kapsamında 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirleri belirledi. Bu kapsamda tek başlık altında toplanan Covid Rehberlerini ilk kez yayımladığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada normalleşme sürecinde sektörlere yönelik hazırlanan rehberlerin ‘COVID-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ adı altında toplandığı belirtildi.

Buna göre; Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında, kozmetik ve parfümeri mağazalarında, akaryakıt istasyonlarında, market ve süpermarketlerde, oto yıkamalarda, oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde, elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ve tesisatçılarda alınması gereken önlemler yayımlandı.

Daha önce yayımlanan rehberlerde güncellemeler yapılırken, bu rehberde 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirlerin ilk kez yayımlandığı bildirdi.

Mesleklere göre alınacak tedbirleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında; çalışan ve müşteriler dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması gerekmektedir.

Kozmetik ve parfümeri mağazalarında; İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği veya en az yüzde 70'lik alkol içeren kolonya bulundurulması gerekmektedir.

Akaryakıt istasyonlarında ve Marketlerde; Maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan müşterilerin içeri alınmaması, yine market ve süpermarketlerde aralıklı olarak sosyal mesafenin korunması ile ilgili anonsların yapılması gerekmektedir.

Oto yıkamalarda ile oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde; Müşteriler ve çalışanlar için el antiseptiği bulundurulması gerekmektedir.

Oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri ve tesisatçılarda; İş yerlerine misafir alınmaması gerekmektedir.

Elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında; Müşterilerin sadece teşhir ürünlerini incelemelerine izin verilmesi gerekmektedir.

Çalışma rehberi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.